Bezpłatny newsletter

Zaprenumeruj newsletter, aby otrzymywać najświeższe informacje oraz bezpłatne materiały.

Pobierz bezpłatne materiały

Szczegóły

Download

„Animal rationale. Jak zwierzęta mogą nas inspirować” – przedmowa

„Animal rationale. Jak zwierzęta mogą nas inspirować” – przedmowa

Animal rationale (gr. Zoon logicon), czyli zwierzę rozumne – tak tradycyjnie zwykli definiować człowieka filozofowie. W dwóch słowach zawarta jest łączność każdego z nas ze światem przyrody i jednocześnie zdolność jej transcendowania. Jesteśmy organizmami, których funkcjonowanie podlega prawom natury. Tak jak każde zwierzę, każdego dnia musimy zaspokoić pragnienia naszego fizis, by przetrwać i przedłużyć istnienie gatunku. [...] Dokonaliśmy klasyfikacji gatunków, coraz więcej wiemy o zwyczajach zwierząt i stosowanych przez nie sposobach adaptacji. Czy jednak potrafimy z tej wiedzy w pełni skorzystać?

Zapraszamy do pobierania i lektury przedmowy do książki Pawła Fortuny i Łukasza Bożyckiego, z której czytelnik dowie się, jak zwierzęta mogą nas inspirować w rodzinie, edukacji i biznesie.
„Co malować?” Jean-François Lyotard – posłowie (Monika Murawska, Piotr Schollenberger)

„Co malować?” Jean-François Lyotard – posłowie (Monika Murawska, Piotr Schollenberger)

Co malować? to filozoficzna rozprawa o malarstwie autorstwa jednego z najbardziej znanych francuskich filozofów zeszłego stulecia, Jean-François'a Lyotarda - twórcy pojęcia „postmodernizm”. Lyotard przechodził od rozwijania koncepcji postmodernizmu w kulturze i filozofii do zainteresowania sztuką i estetyką.
Premiera książki już 15 sierpnia!

Zapraszamy do pobierania posłowia, którego autorami są tłumacze dzieła Lyotarda - Doktor Monika Murawska oraz Doktora Piotr Schollenberger.
Poczwórny Harman – Posłowie do „Traktatu o przedmiotach”

Poczwórny Harman – Posłowie do „Traktatu o przedmiotach”

„A więc spróbuję – czemu nie? – poniekąd przeczytać Harmana Harmanem. Poczwórna struktura, którą się tu posłużę, rozciąga się na dwóch osiach – jedna z nich przebiega między anachronicznym «staromodnym» wymiarem tej filozofii a jej «hipernowoczesnością», druga zaś między jej metodami, warsztatem i językiem a czymś, co można by nazwać «ukierunkowaniem», «sednem» lub «dążeniem» filozofii Harmana. Najpierw więc postaram się postaram się pokazać, na czym polega nowatorstwo i staroświeckość tej myśli, a później przejdę do rozważań nad jej kostiumem i stawką”.

Zapraszamy do pobierania oraz lektury recenzji książki Harmana!
Philip Zimbardo „Gdzie ci mężczyźni?” – przedmowa

Philip Zimbardo „Gdzie ci mężczyźni?” – przedmowa

Profesor Zimbardo nie tylko tropi zaginiony gatunek, którym stali się mężczyźni, lecz także stara się znaleźć odpowiedzi na pytania, co to znaczy być mężczyzną we współczesnym świecie i dlaczego wydaje się to takie trudne? Sławny psycholog rozważa przyczyny kryzysu męskości, przedstawia propozycje możliwych z niego wyjść i zauważa, że konieczne stało się zaktualizowanie roli mężczyzny w społeczeństwie.

„Odzyskiwanie kategorii. Byt, prawda i podmiot w filozofii Alaina Badiou” – posłowie do polskiego wydania „Manifestów dla filozofii”.

„Odzyskiwanie kategorii. Byt, prawda i podmiot w filozofii Alaina Badiou” – posłowie do polskiego wydania „Manifestów dla filozofii”.

Do rąk polskich czytelników trafiła właśnie unikatowa edycja dwóch książek Alaina Badiou „Manifestu dla filozofii" i „Drugiego manifestu dla filozofii", które ukazały się nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN pod wspólnym tytułem „Manifesty dla filozofii". Udostępniamy Państwu posłowie do wydania polskiego „Odzyskiwanie kategorii. Byt, prawda i podmiot w filozofii Alaina Badiou" autorstwa Andrzeja Wasilewskiego. Zapraszamy do pobierania i lektury. Tłumacz dzieł Badiou przybliża czytelnikowi konteksty powstania obu manifestów, ich poetykę oraz podstawowe założenia.
Agata Bielik-Robson, „Bliźni nie istnieje”, albo o granicach psychoanalitycznej parafrazy – posłowie do  „Bliźniego”

Agata Bielik-Robson, „Bliźni nie istnieje”, albo o granicach psychoanalitycznej parafrazy – posłowie do „Bliźniego”

„Bliźni” to wyjątkowe przedsięwzięcie intelektualne. Trzech filozofów – Slavoj Žižek, Eric Santner, Kenneth Reinhard – korzystających z pojęciowości psychoanalitycznej podejmuje wyzwanie, które kulturom wszystkich epok rzuca biblijne przykazanie „kochaj bliźniego swego jak siebie samego". Zapraszamy do pobierania i lektury posłowia do tej publikacji – „Bliźni nie istnieje”, albo o granicach psychoanalitycznej parafrazy – autorstwa Agaty Bielik-Robson.
„Komunikowanie śmiercią. Medialne aspekty fizycznego odchodzenia ze świata polityki” – wstęp

„Komunikowanie śmiercią. Medialne aspekty fizycznego odchodzenia ze świata polityki” – wstęp

Umieranie politycznych liderów i jego mechanizmy to niewątpliwie ciekawy fenomen społeczny i medialny, który Wojciechowi Jabłońskiemu w sposób przekonujący udało się poddać ujęciu modelowemu. Autor zadaje sobie trud udzielenia odpowiedzi na pytanie, jak to się dzieje, że jedni liderzy wiodą życie pośmiertne jako legendy, a inni zaraz po śmierci znikają ze świadomości zbiorowej. Zjawisko jest złożone, a jego opracowanie trudne, zwłaszcza że podjęte w Komunikowaniu śmiercią rozważania w wielu aspektach są pionierskie. Zapraszamy do pobierania i lektury wstępu do tej publikacji!
  1. «
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. »

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej Zamknij