Blanchot dziś!

  • 10 czerwca 2016 - 10 czerwca 2016
  • js
Ocena:
  • Obecnie 0 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Blanchot dziś!

Blanchot dziś!

10 czerwca (piątek) o godzinie 18:00 zapraszamy na spotkanie pt. Blanchot dziś, które odbędzie się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul. Pańska 3 (sala z mozaiką).

Tomasz Falkowski, Clara Zgoła, Aleksandra Żdan rozmawiać będą na temat Przestrzeni literackiej Maurice’a Blanchota.

Wydarzenie jest jednym z serii spotkań w ramach seminarium Myślenie dziś V, Wiedza a fikcja, 10–12 czerwca 2016 r., których organizatorem są Fundacja na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi, Instytut Filozofii UW i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Wiedza niekoniecznie i nie zawsze okazuje się prawdziwa, fikcja nie oznacza po prostu fałszu – toteż relacje między nimi nie sprowadzają się do radykalnej rozłączności czy opozycji; są na tyle złożone, że przybierają bardzo różne formy w różnych dziedzinach. Wchodzą tam zresztą w interakcje z odmiennymi pojęciami i problemami.

Spotkania służyć mają rozpoznaniu tych relacji i tych interakcji. W mniejszym stopniu przyjrzymy się konkretnym wynikom badawczym, w nieco większym – metodom, sposobom pracy i narzędziom. Jaka jest rola eksperymentów myślowych? Jaka funkcja – wyobraźni i narracji? Czy opowieść pozwala cokolwiek poznać? Czy istnieją dobre i złe fikcje? Kiedy fikcja służy prawdzie, a prawdziwa wiedza zgoła niepoznawczym celom?

Jednym z najwnikliwszych analityków tej problematyki w jej aspektach teoriopoznawczych, egzystencjalnych, społecznych i metafizycznych był Robert Musil – jego twórczości poświęcony będzie ostatni dzień konferencji. 

Przestrzeń literacka, M. Blanchot: http://ksiegarnia.pwn.pl/Przestrzen-literacka,298353376,p.html

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/616666328484005/ oraz na Fanpage https://www.facebook.com/Fundacja-na-Rzecz-My%C5%9Blenia-im-Barbary-Skargi-249296178517044/.

 

Eksport do google Eksport do CSV Eksport do Outlook

Przeczytaj także


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej Zamknij