Nie-całość

Nie-całość

Žižek, Dolar, Zupančič

Zapowiedź
Ocena:
  • Obecnie 4.5 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4.3

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

  • Wydawnictwo Naukowe PWN, 2015
  • Liczba stron: 450

Słoweńska filozoficzna szkoła psychoanalityczna stanowi obecnie jeden z najważniejszych współczesnych prądów intelektualnych. Slavoj Žižek stał się międzynarodową gwiazdą filozoficzną, zaś Mladen Dolar i Alenka Zupančič uważani są za niezwykle oryginalne głosy we współczesnych dyskusjach o relacji między psychoanalizą i filozofią. Książka Kuby Mikurdy to pierwsza w skali światowej monografia słoweńskiej szkoły. Autor odwołuje się do Lacanowskich formuł seksuacji – męskiej, czyli logiki wyjątku, oraz żeńskiej, czyli logiki niespójności – by zrekonstruować najważniejsze tezy Žižka, Dolara i Zupančič dotyczące podmiotu, etyki, estetyki i polityki.

Nie-całość to pionierska monografia „słoweńskiej szkoły psychoanalizy". Kuba Mikurda w zwięzły i przystępny sposób omawia najważniejsze wątki myśli „trójki z Lublany", od psychoanalitycznej wykładni tragedii i komedii do etyki i polityki psychoanalizy. Pokazuje, jak każde z nich twórczo rozwija pojęcia ze słownika Zygmunta Freuda i Jacquesa Lacana - pragnienie, popęd, sublimację, fantazmat czy rozkosz - zaprzegając je do analizy współczesnych zjawisk kluturowych i społeczno-politycznych.

Kuba Mikurda

zajmuje się współczesną psychoanalizą i teorią filmu. absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego i Szkoły Nauk Społecznych IFiS PAN. Wykłada w Szkole Filmowej w Łodzi. Zredagował m.in. książki poświęcone twórczości Terr'ego Gilliama, Braci Quay (z Adrianą Prodeus) i Waleriana Borowczyka (z Kamilą Kuc i Michałem Oleszczykiem). Wspólnie z Jakubem Woynarowski opublikował wsej wizualny Corpus Delicti. Przełożył m.in. Realne spojrzenie. Teorię kina po Lacanie Todda McGowana i fragmenty Lacrimar rerum Slavoja Žižka. 

Zapraszamy do odsłuchania wypowiedzi autora na temat książki Nie-całość oraz do lektury artykułu Łukasza Żurka Nie-cały Lacan.

Przeczytaj także

Zobacz recenzje

Polecane publikacje