Ostatni salon PRL-u

Ostatni salon PRL-u

Rzecz o Franciszku Xawerym hrabim Pusłowskim

Nowość
Polecane
Zapowiedź
Ocena:
  • Obecnie 5 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

  • Wydawnictwo Naukowe PWN, 2015
  • Liczba stron: 272

Opowieść o ekscentrycznym dyplomacie, tłumaczu, poecie, kolekcjonerze dzieł sztuk - hrabim Franciszku Xawerym Pusłowskim, który przed wojną i po niej prowadził w Krakowie salon chętnie odwiedzany przez arystokrację, artystów, sportowców, czołowych polityków polskich i zagranicznych (np. prezydenta Stanów Zjednoczonych - Herberta Hoovera). Autor w lekki i anegdotyczny sposób przedstawia zarówno wątki biograficzne, jak i ówczesne obyczaje. Całość uzupełniona jest ciekawymi zdjęciami i nieznanymi dotychczas dokumentami.

Andrzej Chwalba

Profesor historii, pracownik naukowy Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, aktualnie (2008) wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego, kieruje Zakładem Historii Społeczno-Religijnej Europy XIX i XX wieku.

Wybitny znawca XIX i XX wieku, przede wszystkim dziejów społecznych i politycznych. W tym nurcie zainteresowań badawczych wyróżniają się jego Historia Polski 1795-1918, Historia powszechna. Wiek XIX (2008) i Historia powszechna 1989–2011 (2011), a także liczne monografie. Ważne w jego dorobku są prace poświęcone dziejom Krakowa i III Rzeczypospolitej. Współautor i redaktor naukowy popularnej książki Obyczaje w Polsce. Od średniowiecza do czasów współczesnych (WN PWN 2004), stale obecnej na liście bestellerów.

Autor książek: III Rzeczpospolita. Raport specjalny (2005) i Okupacyjny Kraków w latach 1939-1945 (wyd. 2, 2011). Jego książki zdobywają liczne nagrody.

Ceniony i lubiany wykładowca, orędownik poszerzania wiedzy o przeszłości, a także niestrudzony organizator spotkań naukowych.

Nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Nauczycieli Akademickich Uniwersytetu Jagiellońskiego
1 października 2009 roku autor otrzymał indywidualną NAGRODĘ Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Nauczycieli Akademickich UJ. Wręczenie nagrody odbyło się podczas inauguracji roku akademickiego 2009/2010 na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Przeczytaj także

Zobacz recenzje

Polecane publikacje