Nierówność, która zabija

Nierówność, która zabija

Jak globalny wzrost nierówności niszczy życie milionów i jak z tym walczyć

Nowość
Polecane
Zapowiedź
Ocena:
  • Obecnie 5 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

  • Wydawnictwo Naukowe PWN, 2015
  • Liczba stron: 230

Nierówność nie dotyczy tylko zasobności naszych portfeli. To pewien społeczno-kulturowy porządek, który dla większości ludzi oznacza gorsze zdrowie, słabszą edukację, mniej szacunku i brak możliwości dalszego rozwoju. W swojej książce Göran Therborn twierdzi, że nierówność w dosłownym sensie zabija – jej globalny wzrost prowadzi do przedwczesnej śmierci milionów. Dotyczy to również krajów rozwiniętych – zabójczy wpływ rosnących nierówności można obserwować także w takich krajach, jak USA, Wielka Brytania czy Finlandia. Nie jest to jednak wyłącznie ponury obraz współczesnego świata. Therborn w równym stopniu przedstawia istniejące programy oraz metody poprawy warunków życia i zmniejszania społecznych nierówności: od Indii i innych krajów azjatyckich po Stany Zjednoczone i kraje Europy Zachodniej. Nierówność napisana równie jasnym i zwięzłym, co bezwzględnym, stylem jest propozycją systemowego spojrzenia na problem globalnej nierówności, propozycją łączącą w sobie ogrom materiału empirycznego z oryginalnym opracowaniem teoretycznym. 

Göran Therborn

Profesor socjologii na Cambridge University, jeden z najbardziej wpływowych i najczęściej cytowanych współczesnych socjologów. Głównym przedmiotem jego prac teoretycznych jest intersekcjonalna analiza struktury społecznej (badanie relacji między genderowymi, rasowymi i klasowymi podziałami we współczesnych społeczeństwach).

Autor bestsellerowej książki The World: A Beginner’s Guide (2011), a także Why Some People are More Unemployed than Others (1986), European Modernity and Beyond: The Trajectory of European Societies 1945-2000 (1995) oraz Between Sex and Power: Family in the World 1900-2000 (2004).

Przeczytaj także

Polecane publikacje