Zrozumieć Pakistan

Zrozumieć Pakistan

Radykalizacja, terroryzm i inne wyzwania

Nowość
Polecane
Zapowiedź
Ocena:
  • Obecnie 5 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

  • Wydawnictwo Naukowe PWN, 2015
  • Liczba stron: 370

Analiza geopolitycznego znaczenia Pakistanu, ze szczególnym uwzględnieniem niestabilnej sytuacji wewnętrznej w państwie i jego polityki zagranicznej, ukazująca Pakistan (państwo o potencjale nuklearnym) w kontekście regionalnym jako znaczący element ładu międzynarodowego w Azji Południowej, którego ewentualna dezintegracja mogłaby mieć destrukcyjny skutek dla systemu bezpieczeństwa. Autorka opisuje sytuację we wszystkich prowincjach i jednostkach administracyjnych Pakistanu, akcentując ich etniczno-kulturową specyfikę oraz rywalizację na linii centrum-peryferia. Książka pokazuje zróżnicowanie współczesnego Pakistanu i daje czytelnikowi możliwość zbudowania wizerunku Pakistanu odbiegającego w dużym stopniu od tego, co prezentują mass-media. 

Autorka ułatwia czytelnikowi zrozumienie Pakistanu poprzez bezstronną analizę jego politycznych, społecznych, ekonomicznych i kulturowych uwarunkowań. W sposób szczególny odnosi się do przyczyn i skutków procesów radykalizacji, wewnętrznych konfliktów o podłożu religijnym, zróżnicowania kulturowego i etnicznego charakteryzującego pakistańskie społeczeństwo, a także do źródeł niestabilnej sytuacji w poszczególnych prowincjach państwa oraz jego polityki wewnętrznej i zagranicznej w kontekście zmieniających się uwarunkowań bezpieczeństwa.

„Książka Pani Kuszewskiej jest jedyną jak dotąd wydaną w Polsce podstawową i tak wyczerpującą pracą o współczesnym Pakistanie. Moim zdaniem powinna stać się obowiązkową lekturą dla wszystkich osób zainteresowanych problematyką społeczną, ekonomiczną, polityczną Pakistanu, stosunkami międzynarodowymi w regionie, problematyką terroryzmu i bezpieczeństwa międzynarodowego”.

Dr hab. Krzysztof Dębnicki,

Były ambasador w Pakistanie

Agnieszka Kuszewska

Adiunkt w Katedrze Polityki Międzynarodowej warszawskiej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej oraz ekspertka ds. Indii i Pakistanu w think tanku Centrum Studiów Polska-Azja. Należy do European Association for South Asian Studies oraz Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych.

Przedmiotem jej badań są polityczne, społeczno-kulturowe i gospodarcze problemy Indii i Pakistanu, problematyka związana ze współczesnymi konfliktami międzynarodowymi, bezpieczeństwem, terroryzmem, a także prawami człowieka, zwłaszcza w kontekście konfliktu kaszmirskiego. Regularnie uczestniczy w konferencjach poświęconych zagadnieniom dotyczącym Azji Południowej, wykładała w Quaid-e-Azam University w Islamabadzie i University of the Punjab w Lahore.

Autorka licznych publikacji dotyczących ww. zagadnień, w tym monografii Indyjsko-pakistański konflikt o Kaszmir (PWN, 2010) oraz Indie i Pakistan w stosunkach międzynarodowych. Konflikty, strategie, bezpieczeństwo (Wyd. Difin, 2013).

Przeczytaj także

Zobacz recenzje

Polecane publikacje