Bezpłatny newsletter

Zaprenumeruj newsletter, aby otrzymywać najświeższe informacje oraz bezpłatne materiały.

Pobierz bezpłatne materiały

Szczegóły

Książka: Przestrzenie manipulacji społecznej

Zdanie powyższe nieco prowokacyjne, lecz użyte celowo, by uświadomić ogrom sposobów, na które wywiera się na nas wpływ w każdym aspekcie życia społecznego. Zwykle w tym procesie jesteśmy bierni i bezrefleksyjni. Lektura tej książki pozwala dostrzec, jak bardzo i jak często stosowane są wobec nas techniki wpływu społecznego.

Redaktorzy naukowi publikacji – Pan Dariusz Doliński i Pani Małgorzata Gamian-Wilk zaprosili do udziału uznanych polskich badaczy z zakresu wpływu społecznego i psychologii społecznej. Tak powstało to kompendium wiedzy o szeroko rozumianej manipulacji w różnych kontekstach życia społecznego.

Na książkę składa się analiza manipulacji kolejno w: (I) reklamie, sprzedaży i internecie, (II) relacjach partnerskich i zawodowych oraz (III) polityce. Osobny rozdział poświęcono przeciwdziałaniu manipulacji. Tradycyjnie, jak na dobry podręcznik przystało, znajdziemy tutaj także sporo o historii wpływu społecznego oraz rozstrzygnięcie kwestii definicyjnych – co jest manipulacją, co kłamstwem, a co perswazją.

Na uwagę zasługuje duża merytoryczna wartość publikacji. Każdy z autorów prezentuje zakres wiedzy, którym bezpośrednio zajmuje się w pracy, a co za tym idzie, jest on przedstawiony wyczerpująco, ale i co ważne, także przystępnie.

Lektura książki nasuwa pesymistyczną nieco refleksję, jak duża część przekazu medialnego zawiera elementy wpływu społecznego. A także w jak dużym stopniu nasza wzajemna komunikacja oparta jest na, zwykle nieświadomej manipulacji.

Lektura książki pozwoli Wam zobaczyć tło procesów społecznych i relacji, które są udziałem każdego z nas. Autorzy rozbiorą na czynniki pierwsze reklamy telewizyjne i pokażą na konkretnych przykładach, jak na nas oddziałują. Dowiecie się także jak projektuje się serwisy internetowe, by były skuteczniejsze w przekazie, a także jak manipulują nami politycy, a także partnerzy w związkach. Jak manipulujemy wszyscy, zdając, bądź nie, sobie z tego sprawę.

A po co ta wiedza? Dla lepszego zrozumienia i większej refleksyjności w codziennym życiu. Tylko tak bowiem jesteśmy w stanie być bardziej świadomymi uczestnikami procesów komunikacyjnych. O tym także przeczytacie w tej książce. Zdecydowanie polecam!

 

Źródło: http://magazyntuiteraz.pl/ksiazka-przestrzenie-manipulacji-spolecznej/

Przeczytaj także