„Fitness mózgu” – zostań trenerem własnego mózgu

Nowość
Ocena:
  • Obecnie 5 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

„Fitness mózgu” – zostań trenerem własnego mózgu

Usprawnianie funkcjonowania mózgu to zagadnienie, w którym równolegle z powstawaniem odkryć naukowych mnożą się mity i niedopowiedzenia. Co pewien czas w nagłówkach gazet pojawia się informacja, że fitness mózgu: działa, nie działa, znaleziono substancję, która chroni przed poznawczym rozpadem, nie ma ratunku na Alzheimera. Łatwo także znaleźć liczne programy i gry, których celem jest usprawnianie mózgu. Tylko jak znaleźć ten właściwy i nie zgubić się w gąszczu niejednokrotnie sprzecznych informacji?

W sukurs przychodzą nam Alvaro Fernandez, Elkhonon Goldberg i Pascale Michelon ze swoją książką Fitness mózgu. Pokazują w niej, jak działa mózg, jak jest zbudowany i jak można go usprawniać. Dowiemy się, że fitness mózgu to nie tylko zajęcie dla dzieci i seniorów – neuroplastyczność (zdolność mózgu do zmiany i reorganizacji pod wpływem uczenia się i zdobywania nowych doświadczeń)  utrzymuje się przez całe życie i to, jak dziś obchodzimy się z naszym „centrum dowodzenia”, wpłynie na  jego zdrowie i kondycję w kolejnych okresach życia.

Dowiemy się także, że mózg potrzebuje wyzwań, by się rozwijać – zatem godzinka krzyżówek panoramicznych dziennie i przegryzanie pastylek z Ginkgo biloba niekoniecznie przyniesie pożądany skutek. W zamian możemy uprawiać sport, zdrowo się odżywiać, dostarczać sobie nowych doświadczeń i wyzwań oraz robić coś, co mózgowi się „nie nudzi” – utrzymywać kontakty z ludźmi! Perfekcyjnym połączeniem tych aktywności byłby oczywiście wędrowny książkowy klub dyskusyjny. O tym, czy lepsze są codzienne mordercze treningi, czy lekki spacer dwa razy w tygodniu, czy lepiej zjeść hamburgera, czy sałatę i czy lepsza trójka zaufanych przyjaciół od pięciuset kontaktów na Facebooku – przeczytają Państwo w książce.

Autorzy wyjaśniają także, że fitness mózgu to nie tylko usprawnianie pamięci. Mózg realizuje całe spektrum funkcji i w zależności od potrzeb można próbować rozwijać różne z nich. Autorzy poprosili prawie dwa tysiące respondentów o wskazanie, które z funkcji mózgu są ich zdaniem niezbędne dla osobistego i zawodowego sukcesu współczesnych ludzi. Zdolność zapamiętywania twarzy i nazwisk znalazła się na 10. miejscu, m.in. za zarządzaniem sytuacją stresową, samokontrolą emocjonalną, definiowaniem celów i szybkim przetwarzaniem nowych informacji. Jest co ćwiczyć! Fernandez, Goldberg i Michelon wyposażają nas przy tym w cenne narzędzie: listę kontrolną, która pozwala sprawdzić, czy dany program rzeczywiście ma szanse usprawnić nasz mózg.

Zostańmy zatem trenerami własnego mózgu, by za parę lat odwdzięczył się nam za tę dbałość!

Aleksandra Małek-Leśniewska

Wydawca publikacji akademickich i naukowych

Wydawnictwo Naukowe PWN

Artykuł pochodzi z magazynu „Twój Junior” nr. 3/2015

„Twój Junior” to wyjątkowy kwartalnik, stworzony wspólnymi siłami Wydawnictwa Lekarskiego PZWL i Wydawnictwa Naukowego PWN.

„Twój Junior” powstał z myślą o nowoczesnych, świadomych rodzicach, którzy chcą wiedzieć więcej. Nie boją się pytać i dociekać. Szukają w życiu praktycznej wiedzy, merytorycznych porad oraz konstruktywnych rozwiązań codziennych problemów. Są otwarci na nowe doświadczenia, które pomogą im sprostać oczekiwaniom coraz bardziej wymagającego świata oraz dobrze przygotować dziecko do startu w nim.

Większość artykułów opatrzona jest merytorycznymi komentarzami i wskazówkami ekspertów PWN oraz PZWL, pomagających znaleźć odpowiedzi na najistotniejsze kwestie dotyczące zdrowia, edukacji i wychowania. Znajdziemy tu też propozycje konstruktywnych rozwiązań codziennych problemów podane przez popularne osobistości ze świata mediów, m.in. Karolinę Malinowską, Magdalenę Kordaszewską i Marię Rotkiel. 

Przeczytaj także

Polecane wydarzenia

Polecane recenzje


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej Zamknij