Informacja jest piękna – graficzny przegląd rozmaitości

Warto przeczytać
Temat miesiąca
Nowość
Ocena:
  • Obecnie 5 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

Informacja jest piękna – graficzny przegląd rozmaitości

W każdej chwili zalewają nas setki informacji – ich przetwarzanie, przesyłanie i przechowywanie stało się prawdziwym wyzwaniem dla społeczeństwa, no właśnie, dla społeczeństwa informacyjnego, w którym informacja jest niekiedy ważniejsza od dóbr materialnych. Jak jednak poradzić sobie z ich ilością i nieogarnialnym wręcz przepływem? Sposób znalazł David McCandless, który podążając za swoją ciekawością stworzył książkę-eksperyment – graficzny przegląd rozmaitości, w którym informacja jest naprawdę piękna!

O tematach, którymi się zająłem, zdecydowała moja ciekawość i niewiedza – sam chciałem poznać odpowiedzi na te pytania. Unikałem suchych faktów i danych statycznych. Najważniejsze były dla mnie zależności między faktami, kontekst i związki, które nadają informacjom sens. Tym właśnie jest ta książka. To rozmaite fakty i idee, połączone ze sobą graficznie.

David McCandless

Informacje podzielone zostały na dwanaście kategorii: pop, sieć, myśl, żywienie, siła, życie, natura, nauka, zdrowie, film, media i muzyka. Co tu znajdziemy? Rzeczy, które na pewno byśmy zgooglali, gdybyśmy tylko na to wpadli, ale na pewno nie starczyłoby nam czasu i energii na takie ich zestawienie, jakiego podjął się McCandless. Efekty są niesamowite, przykładowo w ikonografice Międzynarodowe numery jeden autor przyznaje każdemu państwu na mapie świata pierwsze miejsce w szczególne odznaczającej go dziedzinie: Mozambik – zatrudnione kobiety, Norwegia – amatorzy kawy, Kuba – lekarze, Urugwaj – zajęcia z nauk ścisłych dla dzieci, Australia – kradzieże samochodów... Na mapie frazesów natomiast McCandless rozrysował mapę myśli współczesnych internautów, którzy wyszukiwali na różnych stronach internetowych frazę: x „to nowa” czerń.

Książki, które powinien przeczytać każdy – chmura konsensusu

 Kto w rozpaczliwej próbie zorientowania w ogromie literatury, którą trzeba znać, nie szukał internetowych kanonów i list the best of? Każdy, kto próbował, wie, że z nich samych można by było stworzyć listę list... Co zestawia w swojej chmurze David McCandless? Tytuły z Desert Island Disc, Nagrody Pulitzera, AskMetafilter.com, world Day Book Poll, Nagrody Bookera, BBC Big Reads, Oprah’s Boo Club List oraz pięć swoich ulubionych książek. Wszyscy powinniśmy zatem znać takie utwory jak Zabić drozda, Władca much, Zbrodnia i kara, Grona gniewu, Paragraf 22, Anna Karenina czy Autostopem przez galaktykę – esencja esencji dla gorliwych czytelników!

Kto tak naprawdę rządzi światem? Według Wikipedii

Teorie spiskowe to zawsze ciekawy temat. Kto rządzi światem według Wikipedii? Na szczycie zbudowanej przez autora piramidy znajduje się zakon iluminatów. Na drugim miejscu Grupa Bilderberg (nieoficjalny klub „który będzie pełnił władzę po wprowadzeniu Nowego Porządku Świata. Zorganizował ataki z 11 września, żeby wywołać wojnę i zniszczyć obciążające dokumenty podatkowe) obok Szatan (a jakże, zło rządzi światem!) i, uwaga, Zmiennokształtni Reptilianie – humanoidalne gady. Zgodnie z tą teorią spiskową światem rządzi Bractwo Babilońskie, do którego należą m.in. George Bush, królowa Elżbieta i Kris Kristofferson. W tym zestawieniu nie mogło również zabraknąć Antychrysta, Syjonistów, Kosmitów czy Czarnych operacji, które dodały do wody fluor, żeby kontrolować nasze umysły.

Żony wielkich dyktatorów

Jak się poznali Ewa Braun i Hitler, Nadieżda Alliłujewa i Stalin, Yang Kaihui i Mao, Sajida Talfah i Hussein? Jak im się układało? Żony dyktatorów to ze wszech miar interesujące postaci. Tym ciekawsze, im dłuższy cień na historie rzucili ich mężowie. Autor porównuje informacje z Wikipedii i w postaci tabeli przedstawia okoliczności poznania przez nie mężów, ich talenty, cechy charakterystyczne, obsesje i choroby oraz najpikantniejsze plotki krążące na ich temat.

Co jest lepsze od seksu?

David McCandless przeanalizował intensywność wyszukiwań różnych haseł w google. Internauci rozsądzili: wino nie piwo, herbata popularniejsza od kawy, ciągle jeszcze częściej wyszukiwane małżeństwo od rozwodu, Facebook od 2005 roku walczył o prym z MySpace, ale w 2008 ostatecznie go znokautował i po krótkim remisie z Twitterem i ten komunikator został wyeliminowany. Lody waniliowe i czekoladowe – idą łeb w łeb. I cóż, od 2006 roku od seksu popularniejszy jest... YouTube.

Zapraszamy do obejrzenia filmu przedstawiającego jedną z ikonografik: Jaki masz poziom IQ? Przeciętne IQ w różnych zawodach. 

Przeczytaj także

Polecane wydarzenia

Polecane recenzje