Nagroda Premiera dla Lotara Rasińskiego
Lotar Rasiński, adiunkt w Zakładzie Filozofii Dolnoślaskiej Szkoły Wyższej oraz autor książki Śladami Marksa i Wittgensteina, otrzymał nagrodę Prezesa Rady Ministrów za wysoko oceniane osiągnięcia naukowe.
Lotar Rasiński podąża w swojej książce śladami Marksa i z perspektywy Wittgensteinowskiej krytyki języka poddaje refleksji jego projekt krytyczny. Podejmuje się wiec zadania trudnego, zwłaszcza że zestawienie obu filozofów jest dość intrygujące, ale radzi z nim sobie z niemal brawurową erudycją. Autor posługuje się metodą – koncepcją krytyki – nazwaną przez siebie praktyką emancypacyjną, która, jak tłumaczy, jest próbą realizacji sokratejskiego wzorca krytyki we współczesnej filozofii społecznej. Praca Rasińskiego została doceniona dzięki nagrodzie Prezesa Rady Ministrów za osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia naukowego doktora habilitowanego.
Uzasadnienie przyznania nagrody wypadło wyjątkowo pozytywnie:
„Bardzo ambitna, nowatorska rozprawa z pogranicza filozofii polityki, historii idei i teorii społecznej. Dr hab. Lotar Rasiński podejmuje problem krytyki traktowanej nie tylko jako fundamentalna formuła rozumienia, ale też osnowa praktyk emancypacyjnych. Praca ma dwa wymiary. Z jednej strony proponuje rekonstrukcję (i rewindykację) teorii krytycznej Marksa w perspektywie podejmowanej przez Wittgensteina krytyki języka. Z drugiej strony jest zaś próbą przedstawienia własnego stanowiska autora – zaprezentowania idei «krytyki społecznej bez teorii krytyki». Kształtując tę perspektywę autor nawiązuje do wzorców sokratejskich. «Koncepcja krytyki, którą przedstawiam w tej pracy – wyjaśnia – jest próbą poszukiwania sokratejskiego wzorca krytyki jako praktyki we współczesnej filozofii społecznej»”.
Autorowi serdecznie gratulujemy i zachęcamy do lektury jego doskonałej rozprawy!
Księgarnia PWN: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/183445/sladami-marksa-i-wittgensteina.html