Ontologia, głupcze! – Alain Badiou i koniec „końca filozofii”
Polskie wydanie Manifestów dla filozofii Alaina Badiou jest unikalne w skali światowej – składają się na nie dwie publikacje tego intelektualisty Manifest dla filozofii i Drugi manifest dla filozofii. Jest to edycja wyjątkowa nie tylko dlatego, że zawiera obydwa dzieła, lecz także dlatego, że przedmowę, specjalnie na polski rynek, napisał sam Badiou, a autorem tłumaczenia i posłowia jest jego uczeń Andrzej Wasilewski, który przygotowuje rozprawę doktorską na temat filozofii swojego promotora. Zapraszamy do odsłuchania wypowiedzi Wydawcy filozofii PWN, który opowiada m.in. o kontekstach powstania tych publikacji i tłumaczy specyfikę manifestu jako gatunku wypowiedzi filozoficznej.
Czytelnik, który po raz pierwszy zetknie się z myślą autora Manifestów, może poczuć się zagubiony, Alain Badiou nie należy bowiem do filozofów łatwych. Jednak łączne wydanie dwu publikacji, które są streszczeniem dzieł stanowiących opus magnum tego filozofa, wydaje się materiałem idealnym do rozpoczęcia przygody z jego myślą. W obliczu ciągle trwającej w Polsce popularności myśli postmodernistycznej dzieło Badiou stanowi również pewien wyłom i ciekawy głos w dyskusji na temat filozofii i jej perspektyw oraz roli w kształtowaniu świata. Na czym polega deklarowany przez tego myśliciela koniec „końca filozofii” i dlaczego, jego zdaniem, XXI wiek potrzebuje powrotu do Platona?
Zapraszamy do odsłuchania wypowiedzi Wydawcy filozofii PWN!
Polecamy również posłowie do wydania polskiego Odzyskiwanie kategorii. Byt, prawda i podmiot w filozofii Alaina Badiou, które można pobrać z naszej strony.