Seria Na Dwa Głosy – portrety i wspomnienia wybitnych Polaków
Seria Na Dwa Głosy to rozmowy wybitnych Polaków i znakomitych dziennikarzy. Poruszają oni sprawy ciekawe, niekiedy trudne, zawsze ważne i pobudzające do myślenia. Dotychczas w serii ukazało się siedem książek. Największą ilość z tych publikacji stanowią wspomnienia Władysława Bartoszewskiego, opracowane przez Michała Komara – publicystę, pisarza, scenarzystę, autora sztuk teatralnych.
Tom Pod prąd dotyczy okresu przełomu (1945–1955) i obejmuje doświadczenia pierwszych lat powojennych. choćby takie jak pobyt w komunistycznych więzieniach. Tom zawiera również historie kolegów Władysława Bartoszewskiego z Armii Krajowej, działaczy akowskiego podziemia, a także losy jego współwięźniów. „Pod prąd” to motto zarówno dla życiorysu samego Bartoszewskiego, jaki dla osób, z którymi w latach 40. i 50. Przyszło mu się zetknąć.
Książka Wiosna jesienią przedstawia portrety ludzi, których można zaliczyć do tzw. środowiska niepokornego lat 1955–1963. To bibliotekarze, dziennikarze, publicyści, historycy, prawnicy – elita polskiej inteligencji. Znajdują się wśród nich m.in. Aleksander Kamiński, Paweł Jasienica, Jerzy Turowicz czy Marek Edelman.
W publikacji Bóg, honor, obczyzna Władysław Bartoszewski wspomina przyjaciół z kręgu „Tygodnika Powszechnego”, inteligencji warszawskiej, ze środowiska polskiej emigracji politycznej w Wielkiej Brytanii i mocno związanych z Polską Żydów polskich w Izraelu. Wśród bohaterów tej części znaleźli się m.in.: Krzysztof Kozłowski, Lidia i Adam Ciołkoszowie, Ryszard Kaczorowski, Edward Raczyński czy Antoni Słonimski.
Z kolei w najnowszym tomie wspomnień – Kryptonim „Bonza” – autor sięga pamięcią do czasów, gdy stał się – jak sam to określa – „tajnym i dobrowolnym” współpracownikiem Radia Wolna Europa. Opowiada m.in. o Janie Nowaku-Jeziorańskim, który wiedział o jego „życiu jednoznacznie podwójnym”, oraz o innych osobach, czynnych na emigracji czy w opozycji krajowej i zawsze duchowo niezależnych: Gustawie Herlingu-Grudzińskim, Leszku Kołakowskim, Arturze Międzyrzeckim czy Kazimierzu Wierzyńskim.
W serii ukazały się ponadto: książka o Jerzym Turowiczu (Gen ryzyka w sobie miał…), którego wspominają m.in. ks. Adam Boniecki, Adam Michnik i Janina Ochojska, niezwykle szczere rozmowy z legendarnym kurierem i emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego, Janem Karskim, w latach 1995–1997 emitowane w Głosie Ameryki (Emisariusz. Własnymi słowami), a także wywiad z Maciejem Dubois (Adwokat), w którym poruszono ważne kwestie sądownicze w historii powojennej Polski.
Na początku 2016 r. zostanie wydany ostatni tom serii – kolejne wspomnienia Władysława Bartoszewskiego.