Seria Na Dwa Głosy – portrety i wspomnienia wybitnych Polaków

Nowość
Ocena:
  • Obecnie 5 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

Seria Na Dwa Głosy – portrety i wspomnienia wybitnych Polaków

Seria Na Dwa Głosy to rozmowy wybitnych Polaków i znakomitych dziennikarzy. Poruszają oni sprawy ciekawe, niekiedy trudne, zawsze ważne i pobudzające do myślenia. Dotychczas w serii ukazało się siedem książek. Największą ilość z tych publikacji stanowią wspomnienia Władysława Bartoszewskiego, opracowane przez Michała Komara – publicystę, pisarza, scenarzystę, autora sztuk teatralnych.

Tom Pod prąd dotyczy okresu przełomu (1945–1955) i obejmuje doświadczenia pierwszych lat powojennych. choćby takie jak pobyt w komunistycznych więzieniach. Tom zawiera również historie kolegów Władysława Bartoszewskiego z Armii Krajowej, działaczy akowskiego podziemia, a także losy jego współwięźniów. „Pod prąd” to motto zarówno dla życiorysu samego Bartoszewskiego, jaki dla osób, z którymi w latach 40. i 50. Przyszło mu się zetknąć.

Książka Wiosna jesienią przedstawia portrety ludzi, których można zaliczyć do tzw. środowiska niepokornego lat 1955–1963. To bibliotekarze, dziennikarze, publicyści, historycy, prawnicy – elita polskiej inteligencji. Znajdują się wśród nich m.in. Aleksander Kamiński, Paweł Jasienica, Jerzy Turowicz czy Marek Edelman.

W publikacji Bóg, honor, obczyzna Władysław Bartoszewski wspomina przyjaciół z kręgu „Tygodnika Powszechnego”, inteligencji warszawskiej, ze środowiska polskiej emigracji politycznej w Wielkiej Brytanii i mocno związanych z Polską Żydów polskich w Izraelu. Wśród bohaterów tej części znaleźli się m.in.: Krzysztof Kozłowski, Lidia i Adam Ciołkoszowie, Ryszard Kaczorowski, Edward Raczyński czy Antoni Słonimski.

Z kolei w najnowszym tomie wspomnień – Kryptonim „Bonza” – autor sięga pamięcią do czasów, gdy stał się – jak sam to określa – „tajnym i dobrowolnym” współpracownikiem Radia Wolna Europa. Opowiada m.in. o Janie Nowaku-Jeziorańskim, który wiedział o jego „życiu jednoznacznie podwójnym”, oraz o innych osobach, czynnych na emigracji czy w opozycji krajowej i zawsze duchowo niezależnych: Gustawie Herlingu-Grudzińskim, Leszku Kołakowskim, Arturze Międzyrzeckim czy Kazimierzu Wierzyńskim.

W serii ukazały się ponadto: książka o Jerzym Turowiczu (Gen ryzyka w sobie miał…), którego wspominają m.in. ks. Adam Boniecki, Adam Michnik i Janina Ochojska, niezwykle szczere rozmowy z legendarnym kurierem i emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego, Janem Karskim, w latach 1995–1997 emitowane w Głosie Ameryki (Emisariusz. Własnymi słowami), a także wywiad z Maciejem Dubois (Adwokat), w którym poruszono ważne kwestie sądownicze w historii powojennej Polski.

Na początku 2016 r. zostanie wydany ostatni tom serii – kolejne wspomnienia Władysława Bartoszewskiego.

Przeczytaj także

Polecane wydarzenia

Polecane recenzje