Skandal pobudza do... myślenia! – Dyskusja wokół książki Kuby Mikurdy „Nie-całość. Žižek, Dolar, Zupančič"

Nowość
Ocena:
  • Obecnie 5 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

fot. Michał Siarek

18 listopada w Kinie Szkoły (PWSFTviT w Łodzi) odbyła się dyskusja wokół książki Kuby Mikurdy „Nie-całość. Žižek, Dolar, Zupančič" połączona z maratonem najbardziej pobudzających intelektualnie filmów ostatnich lat, czyli „Z-boczona historia kina” i „Perwersyjny przewodnik po ideologiach”. Jak było? Relacjonuje PWSFTviT.

To był !intelektualnie! perwersyjny wieczór. Z Kubą Mikurdą rozmawialiśmy o Z-zboczonej historii kina, jego Nie-całości i o tym, że z Žižkiem… nie da się rozmawiać. A po dyskusji – 5 godzin projekcji!
 
 Pretekstem do spotkania była premiera najnowszej książki Kuby Mikurdy „Nie-całość. Žižek, Dolar, Zupančič" poświęconej tzw. „trójce z Lublany” a więc postaci Slavoja Zizka, nazywanego Elvisem kulturoznawstwa, najbardziej znany przedstawiciel słoweńskiej szkoły psychoanalizy a także jego najbliższych współpracownikach: Mladena Dolara i Alenki Zupančič.
 
 W osobisty i pełen sympatii do bohaterów swojej książki głos ( - Jeżeli kiedykolwiek widzieliście go w jakichkolwiek materiałach, wiecie, mogę to potwierdzić – z nim się nie da rozmawiać – to typ filozofia, który ciągle mówi – zdradzał Kuba Mikurda) autor wplótł projekcje unikatowych materiałów filmowych. – To materiały, które wcześniej nigdzie nie były pokazywane; fragmenty filmu, nad których teraz pracuję.
 
 We wprowadzenie do projekcji filmów powstałych według scenariusza Slavoja Zizka Kuba Mikurda przybliżał widzom główne idee funkcjonowania słoweńskiej szkoły, która jest bardzo oryginalnym głosem w dyskusji o relacji między psychoanalizą a filozofią. – To filozofia, która się nie wywyższa, nie stara się być elitarna, nie jest hermetyczna, wręcz przeciwnie – zaprasza do dyskusji, stara się prowokować do myślenia, daje narzędzia do rozmowy o świecie i tym, co nas otacza – mówił autor „Nie-całości”. – Sam Zizek bardzo stara się o to, by jego filozofia była czytelna dla ludzi, dlatego posługuje się popkulturą, sięga do przykładów z kultury amerykańskiej, tłumaczy i opisuje to, co trudne tym, co znane i zrozumiałe. Skandal, do którego się ucieka, też jest możliwością pobudzenia myślenia, pozbycia się intelektualnych klisz – tłumaczył Mikurda.
 
 Po wprowadzeniu w świat słoweńskiej szkoły rozpoczął się maraton, a w nim dwie części składowe: „Z-boczona historia kina” i „Perwersyjny przewodnik po ideologiach” – razem 5 godzin projekcji!
 

Źródło: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1201067509903250.1073742874.316511338358876&type=3

Zapraszamy również do odsłuchania wypowiedzi Kuby Mikurdy na temat swojej książki, szkoły słoweńskiej i powstającego o niej filmu oraz lektury artykułów Między czarnym nurtem a surrealizmem – spotkanie z K. Mikurdą, A. Bielik-Robson, J. Majmurkiem i J. Fiedorczuk i Nie-cały Lacan

Przeczytaj także