Socjologia to nie czarnoksięstwo – rozmowy z Zygmuntem Baumanem

Warto przeczytać
Nowość
Ocena:
  • Obecnie 5 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

Socjologia to nie czarnoksięstwo – rozmowy z Zygmuntem Baumanem

Zygmunt Bauman zajmuje się burzeniem muru miedzy socjologia a życiem. W Rozmowach o socjologii odpowiada na pytania o istotę socjologii oraz sposoby i sens jej uprawiania, ale w centrum tych rozważań stoi ludzkie doświadczenie dnia codziennego – życie właśnie.

Zygmunt Bauman w rozmowie z Michaelem-Hviidem Jacobsenem i Keithem Testerem podkreśla, że socjologia, która odgradza się od życia murem naukowej terminologii, przestaje być istotna. Jej sensem jest bowiem opisywanie doświadczenia aktorów dnia codziennego oraz próba nawiązania z nimi dialogu. Ludzie, według Baumana, nie potrzebują informacji, tych jest aż za nadto, potrzebują opowieści. Głównym zadaniem socjologii powinno być wobec tego badanie ludzkich problemów i umiejscawianie ich w kontekście społecznym. Wydaje się, że same Rozmowy o socjologii realizują postulowane przez Baumana zadanie.

Publikacja jest zapisem prawdziwie erudycyjnej rozmowy o istocie i zadaniach socjologii, ale też opowieścią o życiu – wzbogaconą licznymi przykładami z literatury, filmu i z codzienności. Czy zatem socjologa i Marka Zuckerberga może coś łączyć? Czy Facebook miałby szansę zaistnieć, gdyby jego twórca był rówieśnikiem Baumana? Dlaczego socjologia i literatura są siostrami? Co ma na myśli autor Płynnej nowoczesności, mówiąc, że działa w tej samej branży, co Haneke? To tylko niektóre z ciekawych kwestii poruszonych w Rozmowach o socjologii.

Chociaż Zygmunt Bauman wyznaje, że w ciągu jego „bezwstydnie długiego” życia socjologia na swój sposób stała się dla niego czymś „normalnym”, a więc opierającym się pytaniom, to jednak odpowiedzi, których udziela, przeczą temu stwierdzeniu. Stąd Rozmowy o socjologii stanowią doskonałą lekturę zarówno dla specjalistów, jak i dla laików. Zdaje się, że Bauman wyciąga rękę zwłaszcza do tych drugich: rezygnuje ze specjalistycznej terminologii i w prosty sposób objaśnia złożone zagadnienia. Uczestnikami, inicjowanego przez Zygmunta Baumana dialogu, mają być bowiem przede wszystkim zwykli ludzie. 

Przeczytaj także

Polecane wydarzenia

Polecane recenzje