Wydawca psychologii PWN o „Najbystrzejszych dzieciakach na świecie”

Nowość
Ocena:
  • Obecnie 5 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

Wydawca psychologii PWN o „Najbystrzejszych dzieciakach na świecie”

Wiosną 2000 roku ponad trzysta tysięcy uczniów z czterdziestu trzech krajów świata po raz pierwszy stanęło do testu PISA (Programme for International Student Assessment, program międzynarodowej oceny umiejętności uczniów). Test ten nie sprawdzał znajomości dat, wzorów i nazwisk – wprost przeciwnie, potrzebne wzory i informacje były nawet podane. Żeby prawidłowo go wypełnić, należało wykazać się kreatywnością, krytycznym myśleniem i umiejętnością wykorzystania posiadanej wiedzy do rozwiązywania problemów podobnych do tych, które spotykamy w codziennym życiu. Uczniowie musieli na przykład ocenić argumentację podaną w artykule prasowym, porównać dwie oferty prowadzenia rachunku bankowego, zmierzyć średnicę jeziora.

Wyniki międzynarodowych porównań okazały się zaskakujące nawet dla autorów testów. W czołówce stawki znalazły się kraje, których zupełnie nie typowano, i odwrotnie – wyniki uczniów z krajów mocno inwestujących w edukację – w tym dzieci ze Stanów Zjednoczonych – były poniżej oczekiwań!

Testy PISA powtórzono w latach 2003, 2006, 2009 i 2012. Ekonomiści wykazali bardzo silny związek ich wyników z długoletnim wzrostem gospodarczym kraju. Wyjaśnienie przyczyn zróżnicowania wyników dzieci z różnych krajów świata stało się więc punktem honoru wielu badaczy i analityków… oraz pewnej dziennikarki śledczej.

Amanda Ripley zmierzyła się z problemem w zupełnie inny sposób, niż robiono to dotychczas. Po pierwsze, sama stanęła do testu PISA. Po drugie, przeanalizowała dostępne raporty edukacyjne i statystyki. Po trzecie wreszcie, zaangażowała do współpracy osoby, których perspektywę – choć to niesłychane – pomija się zazwyczaj w analizach edukacji – oczywiście uczniów! Kim, Eric i Tom, zwykli uczniowie amerykańskich szkół, zostali wysłani na roczny program wymiany do krajów, których wyniki w testach okazały się szczególnie zaskakujące.

Kim odwiedziła Finlandię – kraj, który w międzynarodowych porównaniach wypadł bezkonkurencyjnie. Zawód nauczyciela jest w tym kraju szanowany, a rekrutacja na pedagogiczne studia ma wyśrubowane kryteria.

Siedemnastoletni Tom udał się do… Polski. Co zadziwiło badaczy w wynikach polskich uczniów? Otóż poszybowały one z dwudziestego pierwszego na trzynaste miejsce w czytaniu i z dwudziestego na osiemnaste w matematyce. I to wszystko podczas mocno krytykowanej reformy systemu edukacyjnego!

Eric pojechał do Korei Południowej i to, co tam zobaczył, zdumiało go. Całe życie uczniów zostało podporządkowane nauce do jednego egzaminu, którego wynik przesądza o dalszym życiu, karierze zawodowej i możliwościach. Dzieci uczą się niemal od rana do nocy, najpierw w szkołach, potem w tzw. hagwonach – prywatnych ośrodkach doszkalających. Policja edukacyjna pilnuje, by hagwony były zamykane o 22:00, jednak niepisana normą jest nauczanie do północy.

Amanda Ripley towarzyszyła Kim, Tomowi i Ericowi w ciągu roku ich nauki za granicą. Rozmawiała z ekspertami, rodzicami, nauczycielami i przyszłymi pracodawcami uczniów. Jednak to doświadczenie i punkt widzenia uczniów pozwolił autorce przybliżyć się do odpowiedzi na pytanie o przyczyny sukcesu edukacyjnego poszczególnych krajów. Książka Najbystrzejsze dzieciaki na świecie jest zapisem tej podróży i dociekań. I, jak przystało na dzieło dziennikarki śledczej, czyta się ją jak dobry kryminał!

Polecam!

 

Aleksandra Małek-Leśniewska

Wydawca publikacji akademickich i naukowych

Wydawnictwo Naukowe PWN

 Zapraszamy również do odsłuchania wypowiedzi Wydawcy na temat książki Najbystrzejsze dzieciaki na świecie:

Artykuł pochodzi z magazynu „Twój Junior” nr 4/2015

„Twój Junior” to wyjątkowy kwartalnik, stworzony wspólnymi siłami Wydawnictwa Lekarskiego PZWL i Wydawnictwa Naukowego PWN.

„Twój Junior” powstał z myślą o nowoczesnych, świadomych rodzicach, którzy chcą wiedzieć więcej. Nie boją się pytać i dociekać. Szukają w życiu praktycznej wiedzy, merytorycznych porad oraz konstruktywnych rozwiązań codziennych problemów. Są otwarci na nowe doświadczenia, które pomogą im sprostać oczekiwaniom coraz bardziej wymagającego świata oraz dobrze przygotować dziecko do startu w nim.

Większość artykułów opatrzona jest merytorycznymi komentarzami i wskazówkami ekspertów PWN oraz PZWL, pomagających znaleźć odpowiedzi na najistotniejsze kwestie dotyczące zdrowia, edukacji i wychowania. Znajdziemy tu też propozycje konstruktywnych rozwiązań codziennych problemów podane przez popularne osobistości ze świata mediów, m.in. Karolinę Malinowską, Magdalenę Kordaszewską i Marię Rotkiel.

Przeczytaj także

Polecane wydarzenia

Polecane recenzje