Zapowiedzi: psychologia i pedagogika
Szanowni Państwo,
W redakcji psychologii i pedagogiki Wydawnictwa Naukowego PWN ukazały się już pierwsze książkowe nowości.
W styczniu do rąk Czytelników trafiło nowe wydanie książki Sally Goddard Blythe „Jak ocenić dojrzałość dziecka do nauki” – jest to praktyczny przewodnik zawierający informacje na temat prawidłowości w rozwoju ruchowym dziecka i ich wpływu na osiągnięcia szkolne. Autorka przedstawiła dwie serie testów przesiewowych pozwalających zdiagnozować niedojrzałość neuromotoryczną dzieci w wieku 4–7 i powyżej 7 lat, oraz kompletny program ćwiczeń wspomagających rozwój dziecka. Program ten można realizować zarówno indywidualnie, jak i w większych grupach, np. klasie szkolnej.
Nowe wydanie książki zawiera szereg uzupełnień, przygotowaliśmy je także w zmienionym formacie ułatwiającym robienie notatek.
Już 15 marca ukaże się kolejna publikacja Sally Goddard Blythe: „Niedojrzałość neuromotoryczna dzieci i dorosłych”. Autorka objaśnia w niej, że nieprawidłowości rozwojowe w pierwszych miesiącach życia dziecka (niewygaszenie tzw. odruchów pierwotnych) wpływają na jego funkcjonowanie także w późniejszych latach, aż do dorosłości, skutkując takimi zaburzeniami, jak agorafobia, napady paniki czy trudności z orientacją w przestrzeni. Książka zawiera komplet testów przesiewowych pozwalających zdiagnozować niedojrzałość neuromotoryczną u dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych.
15 kwietnia ukaże się „Poradnictwo psychologiczne” – publikacja pod redakcją Czesława Czabały i Sylwii Kluczyńskiej – kompendium wiedzy na temat tej formy pomocy psychologicznej, przeznaczone dla studentów i praktyków. Czytelnik dowie się z niej nie tylko, jakie elementy odróżniają poradnictwo od innych form pomocy, ale także uzyska informacje o przyczynach trudności w realizacji zadań rozwojowych na poszczególnych etapach. Autorzy monografii objaśniają, jak w skuteczny i profesjonalny sposób prowadzić poradnictwo dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych i w podeszłym wieku; jak doradzać parom, rodzinom, osobom niepełnosprawnym i przewlekle chorym.
Wzmocniliśmy także zapasy książek z lat ubiegłych: polecam Państwa uwadze wznowienie książki Joachima Bauera „Empatia. Co potrafią lustrzane neurony”, przygotowaną w odświeżonej okładce znakomitą „Psychologię człowieka dorosłego” Piotra K. Olesia oraz klasyczną „Teorię społecznego uczenia się” Alberta Bandury.
Życzę przyjemnej lektury i zachęcam Państwa do dzielenia się opiniami na temat naszych książek.
Z wyrazami szacunku
Aleksandra Małek-Leśniewska
Wydawca