Bezpłatny newsletter

Zaprenumeruj newsletter, aby otrzymywać najświeższe informacje oraz bezpłatne materiały.

Pobierz bezpłatne materiały

Szczegóły

Marcin Pańkow „Hegel i pozór. Źródła i przedmiot dialektyki spekulatywnej” – przedmowa

Nowość
Ocena:
  • Obecnie 0 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

Marcin Pańkow „Hegel i pozór. Źródła i przedmiot dialektyki spekulatywnej” – przedmowa

„Pytanie o ostatnie słowo Hegla w sprawie metafizyki, bytu i bycia, istoty i pozoru, rzeczywistości, platonizmu i tym podobnych spraw domaga się przecież wyjaśnienia faktu, że dla niego samego Nauka logiki  była jakąś metafizyką - nową, krytyczną - skoro świadomie trzymał się tego słowa. Być może nawet, jak chciał Heidegger, była wręcz metafizyką jakiegoś «innego początku»”.

Hegel i pozór to oryginalna reinterpretacja najważniejszych aspektów filozofii Hegla, sięgająca po liczne narzędzia konceptualne współczesnej filozofii. Pańków pokazuje, że Hegel nie jest w żadnym razie „klasykiem” filozofii, który nie jest nam w stanie już nic powiedzieć o jej obecnej kondycji. Dlatego też jego książka może być traktowana zarówno jako wprowadzenie do współczesnej lektury Hegla m.in. przez dekonstrukcję filozoficzną, jak i jako całościowa interpretacja najważniejszych wątków Heglowskiej dialektyki i logiki. Świeże spojrzenie na podejmowaną przez Hegla tematykę czyni z książki Pańkowa jedną z najciekawszych pozycji wśród polskich publikacji filozoficznych ostatnich lat, które do tego wpisuje się w aktualne debaty nad dziedzictwem Hegla toczone we Francji, w Niemczech czy w świecie anglojęzycznym.

Marcin Pańków – polski filozof młodego pokolenia, tłumacz, uczeń Marka J. Siemka. Tłumaczył m.in. Osobowość autorytarną Adorna oraz Między naturalizmem a religię Habermasa, przygotował II wydanie Nauki logiki Hegla, które opatrzył nową przedmową. Specjalizuje się w klasycznej filozofii niemieckiej oraz w filozofii współczesnej.

Zapraszamy do pobierania i lektury przedmowy!

Przeczytaj także

Polecane wydarzenia

Polecane recenzje


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej Zamknij