
Nie-całość
Žižek, Dolar, Zupančič
- Wydawnictwo Naukowe PWN, 2015
- Liczba stron: 450
Słoweńska filozoficzna szkoła psychoanalityczna stanowi obecnie jeden z najważniejszych współczesnych prądów intelektualnych. Slavoj Žižek stał się międzynarodową gwiazdą filozoficzną, zaś Mladen Dolar i Alenka Zupančič uważani są za niezwykle oryginalne głosy we współczesnych dyskusjach o relacji między psychoanalizą i filozofią. Książka Kuby Mikurdy to pierwsza w skali światowej monografia słoweńskiej szkoły. Autor odwołuje się do Lacanowskich formuł seksuacji – męskiej, czyli logiki wyjątku, oraz żeńskiej, czyli logiki niespójności – by zrekonstruować najważniejsze tezy Žižka, Dolara i Zupančič dotyczące podmiotu, etyki, estetyki i polityki.
Nie-całość to pionierska monografia „słoweńskiej szkoły psychoanalizy". Kuba Mikurda w zwięzły i przystępny sposób omawia najważniejsze wątki myśli „trójki z Lublany", od psychoanalitycznej wykładni tragedii i komedii do etyki i polityki psychoanalizy. Pokazuje, jak każde z nich twórczo rozwija pojęcia ze słownika Zygmunta Freuda i Jacquesa Lacana - pragnienie, popęd, sublimację, fantazmat czy rozkosz - zaprzegając je do analizy współczesnych zjawisk kluturowych i społeczno-politycznych.
Kuba Mikurda
zajmuje się współczesną psychoanalizą i teorią filmu. absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego i Szkoły Nauk Społecznych IFiS PAN. Wykłada w Szkole Filmowej w Łodzi. Zredagował m.in. książki poświęcone twórczości Terr'ego Gilliama, Braci Quay (z Adrianą Prodeus) i Waleriana Borowczyka (z Kamilą Kuc i Michałem Oleszczykiem). Wspólnie z Jakubem Woynarowski opublikował wsej wizualny Corpus Delicti. Przełożył m.in. Realne spojrzenie. Teorię kina po Lacanie Todda McGowana i fragmenty Lacrimar rerum Slavoja Žižka.
Zapraszamy do odsłuchania wypowiedzi autora na temat książki Nie-całość oraz do lektury artykułu Łukasza Żurka Nie-cały Lacan.