W powojennej Polsce 1945-1948

W powojennej Polsce 1945-1948

Ocena:
  • Obecnie 4 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

  • Dom Wydawniczy PWN, 2015
  • Liczba stron: 184

W powojennej Polsce to opowieść o życiu codziennym w niezwykłym okresie historii naszego kraju, jakim były pierwsze lata po zakończeniu drugiej wojny światowej. Pomimo wielkich zniszczeń, bolesnych zmian ustrojowych, jakie nastąpiły wraz z dostaniem się Polski pod bezpośredni wpływ ZSRR, radość z końca wojny była powszechna. Naród polski, choć stopniowo przegrywał walkę o polityczną niezależność, przejawiał niezwykłą wolę życia, pragnienie normalności, zdumiewającą przedsiębiorczość.

Zanim nastąpiło całkowite zapadnięcie „żelaznej kurtyny”, pełne umocnienie niechcianej przez większość społeczeństwa władzy ludowej, można było obserwować w Warszawie, a także w innych miastach, fenomenalne zjawisko odradzania się życia w ruinach. Rozkwitał handel, rzemiosło, wyrastały jak grzyby po deszczu kawiarnie i jadłodajnie. Do kraju wracali rodacy z różnych zakątków świata, odnajdywały się rodziny. Między innymi o tych latach opowiada popularny serial Czas honoru. Książka przedstawia znakomity opis życia codziennego, przepleciony fragmentami wspomnień, dzienników, listów i artykułów prasowych z tamtego okresu.

„Gdy sięgniemy do utrwalonych wspomnień i zachowanych listów, gdy słuchamy rodzinnych opowieści o pierwszych powojennych latach, to obok radości z zakończenia okupacji niemieckiej i z przegranej III Rzeszy widzimy bezmiar tragedii poszczególnych losów ludzkich, wciąż niezagojone rany i emocje, gasnącą nadzieję na normalność, zmęczenie boleśnie doświadczonego społeczeństwa. Życie codzienne w Polsce lat 1945–1948, jak rzadko kiedy w jakimkolwiek innym okresie dziejów naszego narodu, splecione było z dramatycznymi przemianami politycznymi. Może więc warto, choćby w dużym skrócie, przyjrzeć się jeszcze raz tym przemianom".

- Maja i Jan Łozińscy

Zapraszamy do odsłuchania wywiadu z autorami:A ten księżyc to nie był księżyc tylko sierp – „W powojennej Polsce”

Przeczytaj także

Zobacz recenzje

Polecane publikacje