Profilowanie kryminalne

Profilowanie kryminalne

Polecane
Zapowiedź
Ocena:
  • Obecnie 5 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

  • Wydawnictwo Naukowe PWN, 2015
  • Liczba stron: 288

W ostatnich latach opinię publiczną coraz bardziej fascynuje profilowanie kryminalne. Zainteresowanie to znalazło swe odbicie w produkcjach filmowych i telewizyjnych, takich jak Milczenie owiec czy Psychopata, a także w powieściach, na przykład Alienista czy Anioł ciemności. Choć profilerzy w tych filmach, serialach czy powieściach sensacyjnych zazwyczaj posiadają akademickie wykształcenie i doświadczenie w pracy w policji, to jednak stosowane przez nich metody opierają się głównie na wiedzy intuicyjnej i okazjonalnych wizjach. Taki portret profilerów sprawia, że ich pracę postrzega się raczej jako formę sztuki niż naukę.

W ujęciu historycznym profilowanie behawioralne zawsze było sztuką. U jego podstaw próżno doszukiwać się prac naukowych, akademickich czy z zakresu kryminologii stosowanej - wiele fundamentalnych dla profilowania pojęć po raz pierwszy pojawiło się w literaturze pięknej. Mimo popularności, jaka cieszy się profilowanie, dowody świadczące o jego dokładności i użyteczności nie zostały jak dotąd zademonstrowane w sposób naukowy.

Celem tej książki jest ukazanie profilowania jako wiarygodnej i szanowanej dziedziny, która może w znacznym stopniu usprawnić prowadzone przez policję śledztwa. Przedstawiono w niej historyczny rys profilowania kryminalnego, krytycznie omówiono dotychczasowe nienaukowe modele profilowania oraz zakreślono ramy przyszłego działania badaczy zmierzające w kierunku stworzenia naukowego modelu profilowania kryminalnego.

Profilowanie kryminalne stanowi intensywnie rozwijającą się gałąź nauk sądowych. W porównaniu z innymi rodzajami działalności biegłych jest stosunkowo nowym obszarem naukowych analiz. Książka Scotii Hicks i Bruce’a Salesa to kompendium wiedzy na temat profilowania. Czytelnik znajdzie w niej informacje dotyczące rozwoju tej metody wykrywania nieznanych sprawców oraz funkcjonujących współcześnie modeli profilowania. Osobną część książki Autorzy poświęcili przyszłości profilowania kryminalnego i naukowemu modelowi rekonstrukcji cech nieznanego sprawcy przestępstwa.

Dr Scotia J. Hicks mieszka w Berkeley. Jest studentką Boalt Law School przy University of California. Jej zainteresowania naukowe dotyczą profilowania oraz ogólnie ujętej identyfikacji i oceny kryminalistycznej oraz zastosowania specjalistycznych dowodów w podejmowaniu decyzji prawnych.

Dr Bruce D. Sales, profesor psychologii, socjologii, psychiatrii i prawa przy University of Arizona, gdzie prowadzi zajęcia z psychologii, przepisów i prawa.

Przeczytaj także

Polecane publikacje