Rozmowy o socjologii

Rozmowy o socjologii

Zygmunt Bauman w rozmowie z Michaelem-Hviidem Jacobsenem i Keithem Testerem

Polecane
Zapowiedź
Ocena:
  • Obecnie 5 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

  • Wydawnictwo Naukowe PWN, 2014
  • Liczba stron: 168

Dlaczego socjologia? To pytanie zadaje sobie wiele osób, nie tylko rozważających podjęcie studiów socjologicznych, ale również dojrzałych socjologów. W ostatnich latach nauki społeczne w ogólności, a socjologia w szczególności, nie miały najlepszej prasy. Nadmiar absolwentów nauk humanistycznych na rynku pracy, sceptycyzm wobec możliwości zastosowania socjologii jako nauki w biznesie podały w wątpliwość wartość socjologicznych rozważań. Tymczasem z pełnej pasji i zaangażowania rozmowy z Zygmuntem Baumanem, jednym z najbardziej znanych na świecie socjologów, wynika zupełnie inny obraz: socjologia jest po prostu konieczna! Przy czym nie chodzi tu o socjologię mierzoną wskaźnikami ekonomicznymi ani wiedzę sprowadzającą się do agregowania faktów. Socjologiczna praktyka to ciągły dialog z ludźmi i o ludziach oraz kwestionowanie zdroworozsądkowych założeń, jakimi przesycone jest nasze codzienne życie.

Zygmunt Bauman

Jeden z najbardziej znanych na świecie polskich socjologów, którego prace na temat kultury i nowoczesności znajdują się w kanonie lektur każdego socjologa. W latach 1971–1990 kierownik Wydziału Socjologii na Uniwersytecie w Leeds. Autor kilkudziesięciu książek, z których prawie wszystkie zostały przełożone na język polski.

Michael-Hviid Jacobsen

Profesor socjologii na duńskim Aalborg University, autor i redaktor książek: Encountering the Everyday: An Introduction to the Sociologies of the Unnoticed (2009),Bauman Before Postmodernity: Invitation, Conversations, and Annotated Bibliography (2005), Bauman Beyond Postmodernity: Critical Appraisals, Conversations, and Annotated Bibliography (2007), The Sociology of Zygmunt Bauman (2008).

Keith Tester

Profesor socjologii na brytyjskim University of Hull, w Polsce znany jako autor książki O pożytkach z wątpliwości: rozmowy z Zygmuntem Baumanem (2003).

Przeczytaj także

Zobacz recenzje

Polecane publikacje