A co Ty wiesz o Iranie?

Ocena:
  • Obecnie 5 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

fot. freeimages, ehsangraph

Czy ten kraj, który nie schodzi z czołówek najważniejszych serwisów informacyjnych, znany głównie z konfliktów międzynarodowych i programu jądrowego może być podobny do Polski? Robert Czulda, w swojej najnowszej publikacji Iran 1925-2014. Od Pahlawich do Rouhaniego,twierdzi, że tak. Autor sięga do źródeł obecnej sytuacji Iranu oraz analizuje jego długą i bogatą historię, aby przybliżyć współczesnemu odbiorcy mentalność i tożsamość narodową Irańczyków.

Iran 1925-2014 to opowieść pełna zwrotów akcji, wielkich wygranych i sromotnych porażek, opowieść o potędze i upadku mocarstwa, którego państwowość liczy siedem tysiącleci. Z książki Roberta Czuldy czytelnik dowie się, kim są czołowe postaci irańskiej historii i współczesnej polityki oraz pozna podstawowe dla rozumienia tego kręgu kulturowego pojęcia. Autor snuje opowieść, w której cofa się do czasów starożytnych, ale nie obawiaj się, drogi czytelniku, historia płynie wyraźnie wytyczonym i wartkim nurtem, nie zbacza i nie błądzi, bo jest w istocie uporządkowanym studium historii Iranu i genealogią jego współczesności. Z tego powodu książka Czuldy stanowi publikację idealną dla każdego, kto pogubił się w gąszczu codziennych doniesień o sytuacji na Bliskim Wschodzie – doskonale pełni funkcję zarówno wprowadzającą, jak i porządkującą.

Od starożytności przez panowanie dynastii Kadżarów i rewolucję konstytucyjną (1905-1907) autor dociera do czasów I wojny światowej, w czasie której formalnie neutralny Iran nie uniknął uwikłania w konflikt, a ostatecznie został przez niego zrujnowany. Miało to oczywisty wpływ na dalsze losy wyniszczonego i pogrążonego w chaosie kraju. W ten sposób zaczyna się kolejny etap opowieści snutej przez Czuldę. Otwiera go panowanie nowej i dość szybko obalonej dynastii. W czasie drugiej wojny światowej Iranowi ponownie nie udało się zachować neutralności, do czego przyczyniło się strategiczne dla wielu państw położenie kraju. Lata 40. upłynęły pod znakiem problemów z separatyzmem. Jednak załagodzenie wewnętrznych konfliktów nie dało początku lepszym czasom. Tym razem przyczyną kłopotów stała się ropa naftowa, której Iran był w latach 50. czwartym na świecie eksporterem. Autor omawia następnie przebieg rewolucji islamskiej – wojny o władzę zakończonej wygrana Chomejniego w 1982 roku. W omówieniu lat 80. Czulda skupia się na wątkach związanych z wybuchem wojny z Irakiem. W ostatniej części autor omawia współczesność, której początek wyznacza objęcie urzędu prezydenta przez Rafsandżaniego. Następnie przedstawia okres prezydentury Mohammada Chatamiego z jego reformistycznym programem i przechodzi do konserwatywnego Ahmadineżada, by dojść do ostatniego prezydenta Iranu Hasana Rahuaniego. W przypadku tego ostatniego autor omawia nadzieje i oczekiwania związane z nowym przywódcą. W ten sposób, od Pahlawich do Rouhaniego, Robert Czulda doprowadza swojego czytelnika do 2014 roku. Epilog tej historii będziemy poznawać na bieżąco i z rzetelnym zapleczem.

Niewątpliwą zaleta publikacji jest pokora badawcza autora, który zaznacza złożoność zagadnień związanych z Iranem. Nie ma bowiem, według Roberta Czuldy, jednego Iranu, ani pod względem etnicznym, ani pod względem politycznym. Jest za to pamięć o perskiej potędze i upadku, są idee męczeńskie i mesjanistyczne, jest naznaczone czterema rewolucjami dążenie do wolności. Historia stanowi ważny element tożsamości Irańczyków, dlatego jej poznanie w istotny sposób przybliża do poznania narodu, który z niej wyrósł.

Przeczytaj także

Polecane wydarzenia