Centrum Zimbardo w Nikiszowcu

Nowość
Ocena:
  • Obecnie 5 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

Centrum Zimbardo w Nikiszowcu

Idea heroizmu dnia codziennego: mobilność, lokalność, otwartość, partycypacja, kompetencje, heroizm, projektowanie – to wartości, które przyświecają społeczności zgromadzonej wokół Centrum Zimbardo w Nikiszowcu.

Profesor Philip Zimbardo i Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych połączyli siły, by stworzyć w Nikiszowcu miejsce, w którym będą się spotykać i budować relacje jego młodzi mieszkańcy. Centrum skupia się bowiem przede wszystkim na społeczności lokalnej – wzmacnianiu jej więzi, któremu przyświeca sformułowana przez Profesora Zimbardo idea heroizmu dnia codziennego. W wykładzie zatytułowanym My journey from understanding evil to inspiring heroism Profesor tłumaczy, że heroizm, o który mu chodzi, to po prostu – bycie w porządku wobec siebie i innych.

Centrum stało się nie tylko ośrodkiem rozwoju osobistego dla młodych ludzi, lecz także miejscem o funkcji kulturotwórczej. Odbywają się tu wydarzenia sięgające do lokalnych tradycji, jak Jarmark na Nikiszu czy Odpust Babci Anny. Nikiszowiec do niedawna nie cieszył się pozytywną opinią – uchodził za miejsce raczej niebezpieczne – dzięki działalności Centrum Zimbardo zmienia się w miejsce dumne ze swojej tradycji i historii. Centrum stało się punktem często i chętnie odwiedzanym przez turystów a lokalne święta przyciągają zarówno mieszkańców, jak i zwiedzających. Również w nawiązaniu do tradycji obchody pierwszych urodzin Centrum zostały uczczone prasłowiańskim zwyczajem postrzyżyn.

Kiedy w grudniu 2012 roku Profesor Zimbardo zwiedział Nikiszowiec, zainteresowała go sytuacja dorastającej tu młodzieży. Nikisz, jak nazywana jest ponad stuletnia górnicza dzielnica, znany jest niestety nie tylko z listy zabytków historii i swojej wspaniałej lokalnej tradycji, lecz także uchodzi za klasyczny przykład miejsca wyraźnie dotkniętego skutkami transformacji gospodarczej. Tak Philip Zimbardo wpadł na pomysł utworzenia miejsca, w którym młodzi ludzie mogliby spotykać się ze sobą i uczyć się wzajemnego zaufania oraz zaangażowania w działalność społeczną.

Centrum działa już od roku i wszystko wskazuje na to, że doskonale spełnia swoje funkcje. Na początku maja odbyła się tu pierwsza edycja Fesiwalu Czarnej Owcy, którego przewodnim tematem jest rozwój osobisty. Festiwal promuje społeczną aktywność młodzieży, a do jego zadań należy inspirowanie młodych ludzi i motywowanie ich do świadomego rozwoju.  Z kolei 19 maja do Centrum zawita sam Philip Zimbardo, który wygłosi wykład poświęcony potrzebie przynależności – Od outsidera do bohatera.  

Przeczytaj także

Polecane wydarzenia

Polecane recenzje


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej Zamknij