Czym jest mit indywidualny każdego z nas? – Jacques Lacan

Nowość
Ocena:
  • Obecnie 5 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

Czym jest mit indywidualny każdego z nas? –  Jacques Lacan

 

Badane przez psychoanalizę pragnienie nie jest fenomenem biologicznym, nie można go też sprowadzić do upodobań i indywidualnych cech danej osoby. Pragnienie jest nieświadome, co nie znaczy, że jest ukryte i rozgrywa się gdzieś „w głębi”? By lepiej zrozumieć tę tajemnicę ludzkiego pragnienia, należy sięgnąć do pisma francuskiego psychoanalityka, Jacques'a Lacana. 

Pragnienie jest efektem tego, że człowiek mówi – to relacje symboliczne budujące życie rodzinne i społeczne nieświadomie dla nas kształtują nasze postępowanie, myślenie i pragnienie. Jacques Lacan twierdzi, iż w samym sercu nieświadomości znajduje się zaś pewna historia o funkcji mitycznej – indywidualny mit każdego z nas. Historia rodziny, traumatyczna scena z dzieciństwa, nieodwzajemniona miłość mogą wpływać na sposób, w jaki radzimy sobie w związkach z innymi ludźmi.

"Mit indywidualny neurotyka" to trzy teksty, w których Jacques Lacan w mistrzowski sposób pokazuje, jak funkcjonuje diagnozowany przez niego „mit”: dlaczego neurotyk nigdy nie może zrealizować swojego „mitycznego” pragnienia i dlaczego, gdy obiekt pragnienia znajduje się w jego zasięgu, pojawiają się mechanizmy, które ponownie oddzielają neurotyka od jego dążeń. Lacan systematycznie analizuje badany przez Freuda przypadek „człowieka-szczura”, a także przygląda się biografii młodego Goethego i jego relacjom z kobietami. W dyskusji z Mirceą Eliadem oraz Claude’em Lévi-Straussem stara się doprecyzować swoje rozumienie symbolu i oraz jego znaczenie dla funkcjonowania religii, tak w życiu ludzi pierwotnych, jak i współczesnego człowieka.

Przeczytaj także

Polecane wydarzenia

Polecane recenzje


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej Zamknij