Filozoficzna nowość 2015

Nowość
Ocena:
  • Obecnie 5 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

Filozoficzna nowość 2015

Szanowni Państwo,

 

na początku 2015 roku w redakcji nauk społecznych WN PWN ukazał się tom seminariów Jacques’a Lacana pod tytułem Mit indywidualny neurotyka.

            Jest to już kolejna polska edycja publikacji tego wybitnego, choć kontrowersyjnego francuskiego psychoanalityka w języku polskim. Niezależnie od krytyk, które pod adresem jego prac formułują zarówno psychologowie, jak i filozofowie, Lacan pozostaje jedną z najważniejszych postaci dwudziestowiecznej humanistyki, która w olbrzymim stopniu wpłynęła zarówno na psychoanalizę, jak i na nauki o kulturze, literaturze, społeczeństwie, w końcu na samą filozofię. Przekłady jego seminariów i artykułów były niestety przez wiele lat w Polsce niedostępne ze względu na wysokie wymagania, zarówno merytoryczne, jak i formalne, które wydawcom zagranicznym stawia spadkobierca spuścizny intelektualnej Lacana, Jacques-Alain Miller. I choć w obiegu nieoficjalnym krążyły różne wersje polskich tłumaczeń Lacanowskich tekstów, żaden polski wydawca nie uzyskał oficjalnego zezwolenia na systematyczne wydawanie polskich edycji seminariów.

Pomimo rosnącej liczby naukowych publikacji na temat koncepcji Lacana oraz poszerzania się grona znawców jego teorii psychoanalitycznej, brak polskiej edycji Lacanowskich seminariów był powodem licznych nieporozumień w szerszej recepcji tej myśli w Polsce. Jako wydawca polskich przekładów książek Lacana jestem przekonany, że edycja ta będzie miała olbrzymie znaczenie dla naukowej debaty nad Lacanowską psychoanalizą w naszym kraju, jak również dla praktyki terapeutycznej oraz refleksji nad nią. Dokładamy wszelkich starań, by poziom tej edycji był jak najwyższy. Z wydawnictwem współpracuje zespół tłumaczy, redaktorów i specjalistów z Koła Warszawskiego Psychoanalizy New Lacanian School, a każdy przekład zatwierdzany jest przez współpracowników Jacques-Alaina Millera. W ciągu kolejnych lat będziemy regularnie wydawać przekłady kolejnych tomów.

Pisma Lacana ukazują się na razie w dwóch seriach:

  1. Krótkie książki, które są najczęściej zbiorami wykładów i pojedynczych seminariów, publikowane są w serii „Paradoksy”, w której jak na razie wydane zostały dwie pozycje: Imiona-Ojca oraz Mit indywidualny neurotyka.
  2. Główna seria to oczywiście „Seminaria”, w której wydaliśmy dotychczas Seminarium III. Psychozy, zaś obecnie pracujemy nad Seminarium VII. Etyka psychoanalizy oraz Seminarium I. Pisma techniczne Freuda.

Plany wydawnictwa i współpracującego zespołu są ambitne – naszym celem jest wydanie wszystkich tomów seminariów Lacana (również tych, które są dopiero przygotowywane przez francuskiego wydawcę), jak i jego „Paradoksów” oraz Écrits. Mamy wielką nadzieję, że kolejne przekłady Lacana będą się cieszyły niesłabnącym zainteresowaniem czytelników, które jest dla nas główną motywacją do pracy.

 

Mikołaj Ratajczak

Wydawca

Przeczytaj także

Polecane wydarzenia

Polecane recenzje


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej Zamknij