„Globalny Minotaur” – nie rozdzielajmy polityki i gospodarki

Nowość
Ocena:
  • Obecnie 5 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

pixabay

27 stycznia 2015 roku niekonsekwentny marksista i profesor ekonomii Yanis Varoufakis został ministrem finansów nowo powstałego greckiego rządu z ramienia zwycięskiej lewicowej partii Syriza. Surowy krytyk europejskiej strategii antykryzysowej i współautor Skromnej propozycji rozwiązania kryzysu strefy euro stanął przed zadaniem przekonania do niej europejskich instytucji i wyciągnięcia Grecji oraz Europy z pogłębiającej się zapaści gospodarczej i społecznej. Dotychczasowa polityka Trojki względem Grecji doprowadziła do pogłębienia kryzysu humanitarnego i gospodarczego, objawiającego się ponad 25-procentowym bezrobociem (ponad 50% wśród osób młodych), wykluczeniem jednej trzeciej obywateli z dostępu do służby zdrowia i wielu rodzin z dostępu do elektryczności, ponad 20-procentowym spadkiem PKB i zwiększeniem o 35% relacji długu do PKB. Odwrócenie tej sytuacji wymagało porzucenia dotychczasowych rozwiązań narzucanych przez decydentów europejskich i przyjmowanych przez poprzedni grecki rząd. Varoufakis z premierem Alexisem Tsiprasem wkraczali więc w fazę niezwykle trudnych negocjacji w ideologicznie uprzedzonym wobec lewicowego ugrupowania środowisku.

- Maciej Szlinder, z przedmowy do polskiego wydania

Podział na politykę i gospodarkę zdaniem Yanisa Varoufakisa, byłego ministra finansów Grecji, jest sztuczny i więcej zaciemnia niż wyjaśnia. Maciej Szlinder, redaktor naukowy wydanej właśnie nakładem PWN książki Varoufakisa, tłumaczy, na czym polega krytyczna ekonomia polityczna w wykonaniu greckiego ekonomisty.

 

Zapraszamy również do pobierania przedmowy do polskiego wydania Globalnego Minotaura.

Przeczytaj także

Polecane wydarzenia

Polecane recenzje


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej Zamknij