„Karta prekariatu” – 29 postulatów na XXI wiek

Warto przeczytać
Temat miesiąca
Nowość
Ocena:
  • Obecnie 5 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

„Karta prekariatu” – 29 postulatów na XXI wiek

W 2014 roku nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się książka Prekariat. Nowa niebezpieczna klasa autorstwa Guya Standinga, brytyjskiego socjologa i ekonomisty. Badacz opisuje w niej ogólnoświatowe zjawisko powiększania się grupy ludzi pozbawionych stabilności społecznej i ekonomicznej – ludzi, którzy tworzą nową klasę społeczną – coraz bardziej sfrustrowaną i coraz bardziej niebezpieczną. Autor nie tylko jednak stawia diagnozę, lecz także szuka sposobów wyjścia z impasu – jednym z nich jest projekt dochodu gwarantowanego jako panaceum na społeczne i ekonomiczne wykluczenie prekariuszy.

Od czasu publikacji pierwszej książki Standinga na temat prekariatu, pojęcie prekariatu i społeczna świadomość (w tym również samoświadomość) jego istnienia jako grupy znacznie się upowszechniła. A już 15 października do księgarń trafi kolejna publikacja Standinga Karta prekariatu, która jest próbą stworzenia prospektywnego projektu pozytywnego dla prekariatu.

Projekt „karty prekariatu” to kończąca książkę lista postulatów, które umożliwiłyby gruntowną reformę relacji społecznych. W publikacji tej Standing skupia się bowiem przede wszystkim na pozytywnym projekcie odpowiednich reform społecznych, które byłyby w stanie rozwiązać problem prekaryzacji i dać wszystkim prekariuszom i prekariuszkom szansę na prowadzenie normalnego życia.

Maciej Szlinder, jeden z tłumaczy Karty prekariatu, przybliża główne idee tej publikacji i pokrótce omawia sformułowane przez Guya Standinga postulaty.

Zapraszamy do pobierania słowa wstępnego do Karty prekariatu i lektury tekstu Wszyscy będziemy prekariuszami - słowa wstępnego do Prekariatu. Nowej niebezpiecznej klasy.

Na naszej stronie udostępniliśmy również listę postulatów z Karty prekariatu.

A już 19 października w Warszawie odbędzie się spotkanie z Profesorem Standingiem, na które również serdecznie zapraszamy! 

Przeczytaj także

Polecane wydarzenia

Polecane recenzje