Manipulacja – sugestia czy kłamstwo. O mechanizmach wpływu społecznego

Ocena:
  • Obecnie 5 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

Manipulacja – sugestia czy kłamstwo. O mechanizmach wpływu społecznego

Wywieranie wpływu na innych jest ważnym elementem życia społecznego. Ludzie stosują techniki wpływu społecznego niemal w każdej dziedzinie życia, choć niekoniecznie zdają sobie z tego sprawę. Zdefiniowanie pojęcia „manipulacja” oraz wskazanie cech, które odróżniają manipulację od kłamstwa czy podstępu, nie jest prostym zadaniem.

Przestrzenie manipulacji społecznej pod redakcją Dariusza Dolińskiego i Małgorzaty Gamian-Wilk to praca zbiorowa, która, w kompleksowy sposób, mierzy się zarówno z wątpliwościami kryterialno-definicyjnymi, jak i diagnostycznymi. Zamiast wstępu Czytelnik otrzymuje więc weryfikację pojęciową, opartą głównie na próbie przełamania stereotypu manipulacji jako synonimu podstępu, oszustwa czy też kłamstwa, a manipulatora jako cwaniaka działającego w złej intencji. Jeśli sięgnąć do źródłosłowu, podstęp oznacza również zbliżenie się do kogoś, zaskoczenie, wciągnięcie w grę – a tych sposobów wpływu społecznego używają nie tylko złoczyńcy, lecz także ci, którzy działają w dobrej intencji. Manipulacja jest zatem zjawiskiem wielowymiarowym i choć na jej znaczeniu ciąży wiele potocznych ujęć, to jednak warto zdystansować się wobec skrajnych generalizacji.

Autorzy kolejnych artykułów starają się w swoich analizach wytrącać Czytelnika ze schematyzmu patrzenia na zjawisko manipulacji i jego przejawy w życiu społecznym. Nie ograniczają się jednak wyłącznie do diagnozowania, dają również wskazówki, które pozwalają na rozpoznanie i ocenę tego zjawiska. Zanim jednak dowiemy się, co jest kluczem do przeciwdziałania manipulacji, zostaną przed nami odsłonięte kolejne jej przestrzenie w przekazach masowych, relacjach partnerskich i zawodowych oraz w polityce. Poznamy więc tajniki tworzenia reklam, serwisów internetowych, mechanizmy kierujące procesem decyzyjnym, siłę słowa i interpretacji jego znaczenia oraz metody manipulacji fotografią. Zrozumiemy meandry umysłów polityków i zawstydzimy się, rozpoznawszy w opisanych manipulacjach własne sposoby postępowania.

Manipulacja jest codziennie spotykanym i realizowanym sposobem wywierania wpływu. Jest obecna w wielu sferach życia. Rozważania, będące przedmiotem Przestrzeni manipulacji społecznej,można więc potraktować szerzej – jako swego rodzaju przewodnik po życiu społecznym człowieka w XXI wieku i poradnik dla „manipulujących” i „manipulowanych”.

Przeczytaj także

Polecane wydarzenia

Polecane recenzje