„Musisz życie swe odmienić” – antropotechnika Petera Sloterdijka

Ocena:
  • Obecnie 5 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

zdj. freeimages, amalmanikk;

Bohaterem opowieści Petera Sloterdijka jest homo immunologicus, który wobec imperatywu absolutnego – Odmień swoje życie! – podejmuje się działalności „samodoskonalącej” formowania w ćwiczącym życiu. Czy więc, kto szuka ludzi znajdzie akrobatów?

We wprowadzeniu do Musisz życie swe odmienić Peter Sloterdijk zapowiada, że w swoich rozważaniach zajmie się krytyką pewnej bajki – bajki o powrocie religii. Zdaniem filozofa, powrót taki nie jest możliwy, ponieważ nie istnieje coś takiego jak religia. Co zatem istnieje? Istnieją antropotechniki, czyli sposoby kształtowania i samostwarzania się człowieka. Sloterdijka interesują świadome powtórzenia jako szczególny rodzaj ćwiczeń, które kształtują nasze życie. W Musisz życie swe odmienić Peter Sloterdijk zajmuje się więc fenomenem człowieka ćwiczącego, który, przez ćwiczenia-powtórzenia, stwarza sam siebie. Religia jest, według filozofa, tylko jednym z wielu systemów ćwiczeń i ma znaczenie tylko jako wehikuł imperatywu absolutnego – Odmień swoje życie!

W centrum projektu badawczego Petera Sloterdijka stoi homo immunologicus – to w jego biografii należy szukać tworzywa, z którego powstały antropotechniki. Bliżej można go scharakteryzować jako człowieka etycznego, jako homo repetitivus albo homo artista. Mierzy się on z samym sobą w próbie nadania swemu życiu symbolicznej oprawy. Dążeniem tym rządzi z kolei fenomen napięć wertykalnych. Człowiek jest bowiem w ujęciu Sloterdijka nadzwierzęciem, które, w nieustannych ćwiczeniach, i tak nie zdoła sprostać stawianym mu wymaganiom. Dlatego  niemiecki filozof twierdzi, że kto szuka ludzi znajdzie akrobatów – powyginanych w nieustannych ćwiczeniach-powtórzeniach.

Niewątpliwą zaletą rozważań Petera Sloterdijka jest ich jasność i kunszt literacki. Filozof posługuje się bardzo prostymi kategoriami do opisu często złożonych problemów filozoficznych. Cała publikacja jest fascynująca przygodą intelektualną o wszelkich cechach deep play – zajęcia całkowicie absorbującego. 

 

Przeczytaj także

Polecane wydarzenia

Polecane recenzje