Psychologiczne znaczenie pieniędzy – Profesor Agata Gąsiorowska

Nowość
Ocena:
  • Obecnie 5 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

Psychologiczne znaczenie pieniędzy – Profesor Agata Gąsiorowska

Książka Psychologiczne znaczenie pieniędzy autorstwa dr Agaty Gąsiorowskiej to ciekawa lektura nie tylko dla psychologów, ale również wszystkich osób interesujących się ekonomią, zarządzaniem i analizą finansową. Czytelnik otrzymuje publikację składającą się z 5 rozdziałów, w których autorka w sposób rzetelny i wyczerpujący przedstawia teorie dotyczące pieniędzy – ich natury i znaczenia, opisuje rodzaje postaw wobec pieniędzy oraz prezentuje przegląd najnowszych badań w tym obszarze.

W pierwszej części książki autorka przedstawia podstawowe zagadnienia teoretyczne oraz sposób eksperymentalnego badania symbolicznej natury pieniędzy. Większość przeprowadzonych badań w tym obszarze opiera się na wzbudzaniu u osób badanych myślenia o pieniądzach, bądź pomiarze pożądania pieniędzy. W kolejnym podrozdziale autorka zastanawia się nad wynikami badań, a więc odpowiedzią na pytanie – na czym polega psychologiczne znaczenie pieniędzy. Zwieńczeniem tej części książki jest autorska koncepcja dr Gąsiorowskiej koncentracji na sobie i własnych celach jako podstawy psychologicznego znaczenia pieniędzy.

W drugim rozdziale autorka skupiła się na symbolicznych i instrumentalnych postawach wobec pieniędzy. Czytelnik otrzymuje wykaz narzędzi służących do pomiaru postaw wobec pieniędzy z cennymi komentarzami dotyczącymi ich modyfikacji, wykorzystania oraz wad. Dr Gąsiorowska przedstawia również swoje autorskie narzędzie – Skalę Postaw Wobec Pieniędzy (SPP) wykorzystywaną w badaniach polskich oraz jej skróconą wersję SPP-25. Autorce, w toku badań przeprowadzanych w latach 2004–2012 z użyciem obu wersji SPP, udało się wyodrębnić i zidentyfikować 4 profile postaw wobec pieniędzy z uwzględnieniem ich cech charakterystycznych. Co ciekawe, dalsze analizy wykazały, że wskazane 4 typy różnią się między sobą nie tylko w odniesieniu do wyników na skali SPP, ale także mają zróżnicowane wskaźniki temperamentalne, osobowościowe i związane z orientacją temporalną oraz poziomem i strukturą optymizmu.

W dalszej części autorka przedstawia szereg badań. Pierwsza seria dotyczy zależności między pieniędzmi a koncentracją na sobie (5 badań). Przedstawione eksperymenty  wykazały, że myślenie o pieniądzach wiąże się z autonomią, koncentracją na sobie, poczuciem niezależności, zwłaszcza u osób, które przypisują pieniądzom właściwości symboliczne. Druga seria eksperymentów (8 badań) weryfikuje zależność między postrzeganiem pieniędzy a poczuciem własnej wartości. Badania sprawdzały, czy myślenie o pieniądzach wzmacnia samoocenę, czy wpływa na poczucie własnej wartości i poczucie siły. W seria trzeciej (6 badań) autorka szuka związku pieniędzy z redukcją niepokoju egzystencjalnego. Badania wykazały, że pieniądze mogą stanowić bufor chroniący przed trwogą egzystencjalną. Wiąże się to z ochronną funkcją pieniędzy zarówno w znaczeniu symbolicznym jak i instrumentalnym.

Przedstawiona publikacja w sposób rzetelny odwołuje się do najnowszych badań innych naukowców, a sama autorka niezwykle wnikliwie analizuje własne badania, tworząc zwartą, ciekawą i przystępną w formie syntezę wyników. Czytelnik otrzymuje więc swoiste kompendium wiedzy, a liczne odnośniki do innych badań stanowią podstawę i zachętę do własnych poszukiwań w tym obszarze wiedzy psychologicznej.

Recenzja Magdaleny Pelczarskiej, Mała Psychologia: http://mala-psychologia.eu/  

Na naszym portalu udostępniamy również do pobrania rozdział z książki Profesor Gąsiorowskiej Koncentracja na sobie jako podstawa psychologicznego znaczenia pieniędzy

Przeczytaj także

Polecane wydarzenia

Polecane recenzje


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej Zamknij