„Seria Krytyczna” – z potrzeby chwili o problemach współczesnego świata

Nowość
Ocena:
  • Obecnie 5 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

„Seria Krytyczna” – z potrzeby chwili o problemach współczesnego świata

W 2013 roku w Wydawnictwie Naukowym PWN opublikowaliśmy polską edycję książki Manuela Castellsa Sieci oburzenia i nadziei. Celem pisanej na gorąco i w atmosferze zmian – zainicjowanych ruchami Occupy, Indignados oraz Arabskiej Wiosny – publikacji Castellsa było formułowanie na bieżąco odpowiedzi na dwa pytania: co się stało? oraz, co możemy z tym zrobić?

Nasza redakcja szybko zorientowała się, że wraz z globalnym kryzysem finansowym oraz z nie mniej globalnymi nowymi ruchami społecznymi na całym świecie wzrosła wartość właśnie tego rodzaju publikacji. Publikacji, których autorzy starają się analizować naglące współczesny świat kwestie, formułować je w pytania i dawać odpowiedzi – choćby tylko prowizoryczne – by otworzyć w ten sposób nowy horyzont refleksji lub wskazać na kierunek, w którym refleksja powinna podążać.

Książka Castellsa stała się więc inicjatorką nowej serii monografii socjologiczno-politologicznych WN PWN. Serii, którą z potrzeby chwili nazwaliśmy Serią Krytyczną. Od 2013 roku ukazały się w niej dwie publikacje, a trzy następne trafią do rąk czytelników w roku 2015.

Drugą z kolei pozycją w Serii Krytycznej była głośna książka Athony’ego Giddensa Europa. Burzliwy i potężny kontynent, która wpisywała się w trwającą debatę nad przyszłością projektu europejskiego w czasach ekonomicznego, społecznego i politycznego kryzysu. Giddens skutecznie łączy naukę ze społecznym zaangażowaniem. Jest zdecydowanym proeuropejczykiem, ale proponuje głębsze zastanowienie się nad funkcjami wspólnoty europejskiej – nie tylko w kategoriach tożsamościowych czy ekonomicznych, lecz także środowiskowych. Autor zauważa, że pod wpływem kryzysu coraz bardziej spada poparcie dla Unii – a Europa  „przestała być kontynentem potężnym, za to znowu jest kontynentem burzliwym, ogarniętym konfliktami i podzielonym”. Problemy się pogłębiają – rośnie bezrobocie i zadłużenie publiczne, zwiększają się nierówności. Jakie są w związku z tym zagrożenia, szanse i wyzwania dla  Unii Europejskiej? Właśnie na to pytanie udziela odpowiedzi Giddens w książce Europa. Burzliwy i potężny kontynent.

Największy rozgłos, spośród dotychczas wydanych w naszej serii publikacji, zyskała polska edycja słynnej już, acz kontrowersyjnej, książki brytyjskiego ekonomisty Guya Standinga, Prekariat. Nowa niebezpieczna klasa. Standing stawia w niej tezę o uformowaniu się nowej klasy społecznej, nazwanej przez niego „prekariatem”, którą tworzą wszyscy pozbawieni bezpieczeństwa: pewnej pracy, stabilnych dochodów, ubezpieczeń społecznych, praw politycznych i obywatelskich, miejsca zamieszkania lub więzi ze społecznością. Liczne, pojawiające się w polskiej prasie, wywiady z autorem oraz komentarze do samej książki świadczą o tym, że problem prekaryzacji – określany u nas częściej jako problem „umów śmieciowych” – dotyka Polaków szczególnie silnie. Z tego też względu redakcja humanistyczno-społeczna WN PWN postanowiła wydać na jesieni kolejną książkę Standinga – Kartę prekariatu, poświęconą kwestii prekarnego życia. Autor odpowiada w niej na pytanie o przyszłość współczesnych sprekaryzowanych społeczeństw. Projekt „karty prekariatu” to kończąca książkę lista postulatów, które umożliwiłyby gruntowną reformę relacji społecznych. W publikacji tej Standing skupia się bowiem przede wszystkim na pozytywnym projekcie odpowiednich reform społecznych, które byłyby w stanie rozwiązać problem prekaryzacji i dać wszystkim prekariuszom i prekariuszkom szansę na prowadzenie normalnego życia.

Innym tematem, rozpalającym dyskusję publiczną zarówno na świecie, jak i w Polsce, są pogłębiające się nierówności społeczne. Najpopularniejsi autorzy z obszaru nauk społecznych i ekonomii tworzą coraz to nowe teorie, których celem jest wyjaśnienie fenomenu zwiększających się, zwłaszcza od momentu wybuchu kryzysu, współczynników nierówności.

Nasza redakcja zdecydowała się zabrać głos również w tej dyskusji i opublikować polski przekład głośniej książki szwedzkiego ekonomisty Görana Therborna, Nierówność, która zabija. Jak globalny wzrost nierówności niszczy życie milionów i jak z tym walczyć.

Książka Therborna, napisana prostym, wręcz brutalnym, stylem pokazuje klarownie, dlaczego nierówności społeczne nie są tylko tematem akademickim – niezliczone, przytaczane przez autora, statystyki pokazują wprost, że pogłębiające się nierówności po prostu zabijają. Zmniejszająca się średnia długość życia nie jest tylko skutkiem różnic w zasobności portfela –chodzi tu także o nierówny dostęp do usług publicznych, edukacji, nierówne szanse rozwoju osobistego i partycypacji w życiu społecznym.

Globalna nierówność ma wiele przyczyn. Jedną z nich jest mechanizm offshoringu – wysyłania za granicę, często „za morze”, problemów społecznych i ekonomicznych, z którymi trudno sobie poradzić w krajach „pierwszego świata”, natomiast łatwo zrzucić je na barki społeczeństw „trzeciego świata”. John Urry w swojej przełomowej pracy Offshoring pokazuje, jak międzynarodowy handel ludźmi, odpadami, konfliktami politycznymi i wartymi miliardy dolarów towarami podtrzymuje system globalnej opresji, uniemożliwiający zrównoważony rozwój ogólnoświatowej gospodarki i demokratyczne sprawowanie rządów.

Serię Krytyczną uważamy obecnie za najważniejszą serię redakcji socjologii i politologii w Wydawnictwie Naukowym PWN. Uważamy bowiem, że wydawca, zajmujący się tematyką społeczną, powinien szukać książek odpowiadających na problemy, z którymi mierzą się czytelnicy – nie tylko przecież konsumenci, lecz także i przede wszystkim myślący ludzie. 

Przeczytaj także

Polecane wydarzenia

Polecane recenzje