Socjologiczna skrzynka z pojęciami-narzędziami wg Giddensa i Suttona

Nowość
Ocena:
  • Obecnie 5 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

Socjologiczna skrzynka z pojęciami-narzędziami wg Giddensa i Suttona

Socjologia, jako dziedzina bardzo silnie powiązana z życiem, może zmieniać sposób postrzegania, myślenia i postępowania całych społeczeństw. To sprawia, że jest ona również dziedziną zmienną i podatną na terminologiczne modyfikacje. By móc jej używać, trzeba dobrze znać jej narzędzia – którymi są nie tylko metody badań, lecz również używane w tych badaniach pojęcia. Na ten jej aspekt zwracają uwagę autorzy książki Socjologia. Kluczowe pojęcia.

Anthony Giddens i Philip Sutton prezentują 67 pojęć, z których każde zostaje osadzone w kontekście historycznym i omówione pod względem możliwych użyć i znaczeniowych przemian. W ich książce, dzięki omówieniu kluczowych dla dziedziny terminów, zarysowana została historia socjologii i jej współczesne formy. Autorzy zdołali tym samym uchwycić nieustanny, bo sięgający XIX-wiecznych początków, proces przemian socjologii. Warto zwrócić uwagę, że niektóre pojęcia, które wywodzą się z socjologicznego dyskursu, weszły do języka codziennej komunikacji, przez co często trudno uświadomić sobie, jakie właściwie jest ich źródło czy znaczenie – i to między innymi w takich przypadkach nieoceniona jest książką Giddensa i Suttona, stanowiąca swego rodzaju skrzynkę z narzędziami dla każdego, kto stara się zrozumieć przemiany współczesnych społeczeństw.

Ideologia, czyli co?

Z pewnością jedno z takich pojęć, o którym już zapomnieliśmy, skąd się wzięło, do czego się odnosi i co właściwie oznacza, to ideologia. Filozofowie, socjologowie czy też w ogóle humaniści wciąż prześcigają się w konstruowaniu koncepcji, czym jest, bądź czym nie jest, ideologia. Pojęcie po raz pierwszy zostało użyte w drugiej połowie XVIII wieku we Francji i odnosiło się wówczas do dziedziny wiedzy – nauki o ideach i wiedzy. Jak jednak wiemy, termin zrobił karierę nie w tym znaczeniu i tradycyjnie budzi skojarzenia z marksizmem. Autorzy Kluczowych pojęć twierdzą, że obecnie pod wpływem filozoficznych koncepcji Michela Foucaulta miejsce ideologii zajął dyskurs. Ideologia przebyła zatem od XVIII długą drogę, która, według Giddensa i Suttona, jeszcze się nie skończyła, a pojęcie „Ideologia” może dalej służyć do opisu zachodzących procesów społecznych.

We władzy dyskursu

Dyskurs nie jest pojęciem rdzennie socjologicznym. Wywodzi się z językoznawstwa, w którym w latach 50. XX wieku przełomu dokonał John Austin, stwierdzając, że komunikacja składa się z aktów mowy, a te mają moc kształtowania sposobu, w jaki postrzegamy rzeczywistość. Mowa utraciła zatem swego rodzaju niewinność. Okazało się bowiem, że raczej tworzy rzeczywistość niż ją opisuje, a więc, kto włada językiem, włada również jego użytkownikami. I tu właśnie wchodzimy na tereny socjologii i jednej z kluczowych dla niej kwestii – władzy i jej znaczenia w społeczeństwie. Badanie dyskursów – ich rodzajów, przejawów, możliwych użyć i funkcji – w życiu społecznym stało się ważnym elementem socjologii.

Istotną cechą publikacji Giddensa i Suttona jest uwzględnienie podstawowych dla socjologii pojęć oraz prostota w ich wyjaśnianiu. Niekiedy może się ona wydawać przesadna, ale przyjęcie zasady, że „nic nie jest oczywiste” sprawia, że książka pomaga porządkować skomplikowaną wiedzę, a to zaleta każdego dobrego podręcznika. Każde, z opisanych przez autorów Socjologii pojęć, opatrzone zostało ponadto bibliografią, która naprowadzi, chcącego zgłębić swoją wiedzę, czytelnika na fundamentalne dla omawianych terminów publikacje. Dzięki temu wzmocniony został narzędziowy charakter publikacji Giddensa i Suttona. Na uwagę zasługuje również wprowadzenie klasyfikacji pojęć. Wśród wyróżnionych tematów znalazły się takie, jak: „Myślenie socjologiczne” (tu m.in. dyskurs, globalizacja, społeczeństwo), „Uprawianie socjologii” (m.in. konstruktywizm społeczny, metody jakościowe/ilościowe), „Struktury społeczne” (m.in. biurokracja, kapitalizm, podział pracy, konsupcjonizm), „Zróżnicowanie społeczne” (m.in. klasa, intersekcjonalność, patriarchat, płeć kulturowa), czy „Socjologia polityki” (m.in. demokracja, obywatelstwo, ruch społeczny, władza). Z kolei opis każdego pojęcia rzopoczyna się skonstruowaniem definicji roboczej, po czym przechodzi do przedstawienia źródła pojęcia, następnie jego znaczenia i interpretacji, w dalszej części autorzy uwzględniają punkt krytyczny w funkcjonowaniu terminu i jego współczesne odwołania. Ostatnią częścią opisu są, jak już zostało wspomniane, bibliografia i polecane lektury.

Przeczytaj także

Polecane wydarzenia

Polecane recenzje


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej Zamknij