W geście filozoficzno-artystycznej rozmowy – „Co malować” Lyotarda

Nowość
Ocena:
  • Obecnie 5 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

W geście filozoficzno-artystycznej rozmowy – „Co malować” Lyotarda

Zdaniem Jean-François’a Lyotrada na gest artystyczny filozof powinien odpowiedzieć gestem filozoficznym albo gestem teoretycznym, podobnie jak w rozmowie spontanicznie reagujemy wzajemnie na mimikę i swoje gesty – tę ideę spotkania w jego etycznym wymiarze, zdaniem Piotra Schollenbergera, Lyotard realizuje w rozprawie Co malować?

W książce Lyotarda zostaje sformułowana wyjątkowo interesująca idea komentarza filozoficznego. Francuski postmodernista w swoich tekstach z zakresu estetyki nie posługuje się sztuką, aby pokazać jej zależność od namysłu filozoficznego, ale też nie odwołuje się do sztuki, aby na jej przykładzie pokazać ograniczenia dyskursu filozoficznego. Stara się za to przenieść gest artystyczny w gest komentarza.

Zapraszamy do odsłuchania wypowiedzi Piotra Schollenbergera, który wraz z Moniką Murawską przetłumaczył dzieło Lyotarda. Doktor Schollenberger stara się przybliżyć czytelnikowi, na czym polega wyjątkowość podejścia tego filozofa do malarstwa.

Zapraszamy do pobierania i lektury całego posłowia do rozprawy Co malować?, którego autorami są Doktor Monika Murawska oraz Doktor Piotr Schollenberger.

Przeczytaj także

Polecane recenzje