Władysław Tatarkiewicz – „nie należy rozpaczać zbyt wcześnie”
„Mądry Seneka mówił, że za dużo martwi się ten, który martwi się za wcześnie” – taki morał wynika, zdaniem Władysława Tatarkiewicza, z jego własnych losów. Urodził się w trudnych czasach i , jak wspomina, nie wszystko w jego życiu działo się tak, jak tego chciał, ale więcej niż często okazywało się, że „to właśnie było dobrze”.
Historia filozofii – w stronę zrozumienia
Władysław Tatarkiewicz (1886-1980) pozostaje do dziś najsłynniejszym i najczęściej czytanym historykiem filozofii w Polsce. Co ciekawe, sam twierdzi, że nie miał zamiaru studiować filozofii – choć rodzice pragnęli, by został inżynierem, poszedł na prawo (ponoć dlatego, że miał tam najwięcej kolegów). Za granicą studiował historię, archeologię, chemię, zoologię... A zainteresowanie filozofią wyklarowało się stopniowo.
Jego trzytomowa Historia filozofii od publikacji pierwszego tomu w 1931 roku jest podstawową lekturą kolejnych pokoleń studentów humanistyki. Sam autor stwierdza, że organicznie nie znosi rzeczy niejasnych i mętnych, dlatego „Historia Filozofii jest ujęciem dawnych filozofów z mojego punktu widzenia. Wybrałem to, co zdawało mi się najjaśniejsze, najprostsze i najbardziej przemawiające do zdrowego rozsądku”. Tę swoistą tendencję jasnościową Profesor realizował we wszystkich swoich dziełach – trudne języki filozoficzne potrafił tłumaczyć na język współczesności.
„Czasem myślę, że może byłbym lepszy w innych naukach”
W trzech tomach Historii estetyki połączyły się dwa tematy jego życia – historia filozofii i historia sztuki. Tatarkiewicz był także autorem Dziejów sześciu pojęć oraz rozprawy filozoficznej – O szczęściu – poświęconej semantycznej analizie pojęcia szczęścia.
Jego dzieła były wielokrotnie wznawiane (po II wojnie światowej przez Państwowe Wydawnictwo Naukowe a później przez Wydawnictwo Naukowe PWN) i tłumaczone na liczne języki (w tym również mandaryński czy koreański). Znalezienie się wśród profesorów uniwersytetu uważał za przełomowy moment w swoim życiu. Był wykładowcą filozofii, etyki, estetyki i historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytecie w Lozannie oraz tłumaczem literatury („Czarodziejska góra" Tomasza Manna).
W audycji Polskiego Radia zgromadzone zostały archiwalne wypowiedzi Władysława Tatarkiewicza oraz jego uczniów i przyjaciół.
Zapraszamy: http://player.polskieradio.pl/