Wszyscy znamy takich seniorów – „Jak umysł rośnie w siłę, gdy mózg się starzeje”

Warto przeczytać
Nowość
Ocena:
  • Obecnie 5 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

Wszyscy znamy takich seniorów – „Jak umysł rośnie w siłę, gdy mózg się starzeje”

Wszyscy znamy takich seniorów. Czasem do oceny sytuacji czy motywów innych ludzi wystarczy im spojrzenie. Ich intuicja jest trafniejsza, a rozumienie problemów – głębsze. Ich wiedza się nie starzeje – przez lata są autorytetem i niedoścignionym wzorem dla młodszych kolegów w pracy, studentów, dzieci i wnuków. Można powiedzieć, że używają tej wiedzy nieco inaczej – spoglądając z dystansu i dostrzegając na pozór nieistniejące powiązania między sprawami.

Znamy takie postaci także z literatury, nawet tej popularnej. Weźmy choćby dobrotliwą pannę Jane Marple z małego St. Mary Mead, w którym wszyscy się znają. Bohaterka Agaty Christie nie ma bladego pojęcia o technikach śledczych i kryminalistycznych. Nie wie nic o daktyloskopii i technikach przesłuchań. Zna się za to na ludziach: wie, że niektórzy ludzie potrafią latami chować urazę, a inni, bez zastanowienia komunikując otoczeniu wszystko, co przyjdzie im na myśl, ściągają na siebie kłopoty. I ta wiedza, życiowa mądrość i przenikliwość pozwalają pannie Marple rozwiązywać zagadki, wobec których młodzi i ambitni śledczy muszą skapitulować.

Okazuje się, że wiele starszych osób, doskonale nam znanych z telewizyjnych dzienników czy gazet, przez lata sprawuje odpowiedzialne funkcje albo podtrzymuje aktywność zawodową lub artystyczną, mimo wyraźnych oznak starzenia się mózgu, a nawet postępującego procesu otępiennego. Jak to możliwe? Przecież dobrze wiemy, że nasz mózg podlega starzeniu się podobnie jak całe ciało, neuronaukowcy zmierzyli nawet, że co 10 lat tracimy średnio 2% objętości tego organu!

Elkhonon Goldberg, neuropsycholog i uczeń samego Aleksandra Łurii, w swojej książce Jak umysł rośnie w siłę, gdy mózg się starzeje wyjaśnia tę tajemnicę – robi to z humorem, błyskotliwie, a od jego narracji nie sposób się oderwać. Rozprawia się przy tym z kilkoma obiegowymi opiniami na temat funkcjonowania i starzenia się mózgu. Okazuje się, że wiek dorosły wcale nie stanowi granicy, poza którą mózg traci właściwość zwaną neuroplastycznością. Ponadto nie można stwierdzić, ze lewa półkula mózgu jest „półkulą językową”, a prawa „wzrokowo-przestrzenną”. Goldberg proponuje poparty dowodami naukowymi nowy podział zadań: „prawa półkula jest półkulą nowości, lewa zaś – magazynem dobrze wykształconych wzorców”. I w tym nowym podziale kryje się tajemnica mądrości seniorów. Na czym dokładnie ona polega?

Zapraszamy do lektury!

Przeczytaj także

Polecane recenzje