Znamy najlepsze książki historyczne 2014

Nowość
Ocena:
  • Obecnie 5 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

Moda w okupowanej Francji i jej polskie echa

Najlepsze książki ubiegłego roku wybrane głosami jury konkursu „Historia zebrana" to: „Genialni. Lwowska szkoła matematyczna” (Iskry), „Historia XIX wieku. Przeobrażenie świata” (Poznańskie) i „Moda w okupowanej Francji i jej polskie echa” (PWN).

Plebiscyt organizowany jest przez redakcje Histmag.org i Granice.pl. Najlepsze książki wyłaniane są w trzech kategoriach.

Kategoria: W rolach głównych

Publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią. Biografie i wspomnienia.

Głosami jury nagrodę otrzymała książka: „Genialni. Lwowska szkoła matematyczna” Mariusza Urbanka, wydana przez Iskry.

Kategoria: Okiem badacza

Książki historyczne, wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków - zawodowców lub pasjonatów danego tematu.

Najwyższe uznanie internautów zdobyła książka Artura Szrejtera „Pod pogańskim sztandarem. Dzieje tysiąca wojen Słowian połabskich od VII do XII wieku” wydana przez Instytut Wydawniczy Erica. 

Historia niebanalna

Książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach.

W tej kategorii jury bez cienia wahania wyróżniło książkę Krzysztofa Trojanowskiego „Moda w okupowanej Francji i jej polskie echa” (Wydawnictwo Naukowe PWN). –Książka robi ogromne wrażenie natychmiast po wzięciu jej do ręki – jej szata graficzna to prawdziwy majstersztyk! Przyznam jednak, że bogate wydawnictwo albumowe i dodatkowo z pozoru dość lekki temat nie zapowiadały tak rzetelnego opracowania. Miło się było przekonać, że autor naprawdę potrafi pokazać, jak procesy historyczne wpływają na modę – i co moda mówi nam o historii. – opowiada Agnieszka Leszkowicz.

 

Wydawcy najlepszych książek otrzymają pamiątkowe dyplomy podczas Warszawskich Targów Książki.

Więcej informacji o nagrodzonych publikacjach można znaleźć na stronie plebiscytu:http://historiazebrana.pl

Przeczytaj także

Polecane wydarzenia

Polecane recenzje


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej Zamknij